Haber

ABD İklim Özel Temsilcisi John Kerry, karbon emisyonlarını azaltmak için somut bir anlaşma yapmadan Çin’den ayrılıyor

ABD’nin İklim Özel Temsilcisi John Kerry, iklim sorunlarını çözmek için gittiği Çin’den karbon emisyonlarını azaltmak için somut bir anlaşmaya varamadan ayrıldı.

The Hill gazetesinin haberine göre Kerry, Pekin’de düzenlediği basın toplantısında Çinli mevkidaşı Xie Jinhua ile iklim konularını görüşmek üzere Çin’e yaptığı ziyarete ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çin’e “temel atmak” için gittiklerini ifade eden Kerry, bunu başarmak için biraz daha çalışmaları gerektiğini söyledi.

Kerry, iki tarafın yenilenebilir enerjiyi elektrik şebekesine entegre etmek gibi konularda “önümüzdeki haftalarda çok çalışacaklarını” söyledi.

Kerry’nin Çin ziyareti, karbon emisyonlarını azaltmak için herhangi bir somut anlaşma yapılmadan sona erdi.

Çin, karbon emisyonlarını azaltmak için kendi iklim politikalarını izleyecek

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, iklim krizinin en büyük nedenlerinden biri olan karbon salınımını azaltmak için kendi politikalarını izleyeceklerini söyledi.

Kerry’nin ziyaretinin ardından bir açıklama yapan Xi, Çin’in 2030 yılına kadar karbon salınımını azaltma ve 2060 yılına kadar karbon nötr olma hedefini hatırlatarak, “Ancak bu hedefe ulaşmanın yolu, yöntemi ve hızı bizce belirlenmeli ve asla başkalarından etkilenmemeli.” kelimeleri kullandı.

Kerry’nin Çin ziyareti

ABD İklim Özel Temsilcisi Kerry, 17 Temmuz’da başlayan ziyaretinde Çinli mevkidaşı Xia Jinhua, Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Wang Yi ve Çin Başbakanı Li Chiang ile bir araya geldi.

Kerry, iklim değişikliği analizinde dünyanın en büyük ekonomilerinin birlikte çalışması ve “bağımsız” bir sorun olarak görülmesi gerektiğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu