Ekonomi

ABD’de bekleyen konut satışlarında 2021’den bu yana en sert düşüş

Geçtiğimiz Nisan ayında Amerika Birleşik Devletleri genelinde ev satın almak üzere imzalanan sözleşmelerde son üç yılın en sert düşüşü yaşandı. Ulusal Emlakçılar Birliği (NAR) Perşembe günü, bekleyen konut satışları endeksinin Mart ayındaki revize edilmiş 78,3 değerinden %7,7 oranında düşerek 72,3 değerine gerilediğini bildirdi. Bu düşüş, Şubat 2021’den bu yana görülen en büyük düşüşe işaret ediyor ve endeksi, COVID-19 salgınının ilk aşamalarında 71,8 ile rekor düşük seviyeye ulaştığı Nisan 2020’den bu yana en düşük seviyeye konumlandırıyor.

Mevcut konutların gelecekteki tamamlanmış satışlarını tahmin eden bekleyen konut satış endeksi, genellikle bir ila iki ay öncesinde piyasanın yönü hakkında fikir vermektedir.

NAR’ın baş ekonomisti Lawrence Yun, konut alımındaki yavaşlamayı, konut envanterindeki artışa rağmen Nisan ayı boyunca devam eden yükselen faiz oranlarına bağladı. Yun ayrıca, Federal Rezerv’in yılın ilerleyen dönemlerinde beklenen faiz indiriminin, satın alınabilirliği iyileştirerek ve arzı artırarak piyasa koşullarını iyileştirebileceğini belirtti.

Mart 2020’den bu yana Federal Rezerv, enflasyonla mücadele için faiz oranlarını toplam 5,25 puan artırdı. Bununla birlikte, geçen yılın Temmuz ayından bu yana faiz oranlarını koruduktan sonra, 2024’ün başlangıcı üç çeyrek puanlık faiz indirimi beklentilerini beraberinde getirdi. Bununla birlikte, yılın başındaki ısrarlı enflasyon Fed’in duruşunda bir değişikliğe yol açtı ve tahvil piyasası fiyatlaması şimdi 2024’te en fazla iki faiz indirimi olasılığına işaret ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu