Haber

AİHM’den deprem bölgesinde uygulama kolaylığı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), hükümetin Maraş depremlerinin ardından olağanüstü hal (OHAL) ilan edilen bölgelere ilişkin yazısına yanıt olarak yazılı açıklama yaptı. AİHM, 9 Mart’ta kamuoyuna açıklanan kararlarla, depremden etkilenenlerin mahkemeye yaptıkları veya yapacakları başvurulara ilişkin bir dizi kolaylaştırıcı uygulama yapacağını duyurdu.

AİHM’den yapılan açıklamaya göre, ‘6 Şubat öncesi ve sonrasındaki başvuruların Mahkeme İçtüzüğü’nün 47. maddesinin gereklerine uyup uymadığına ilişkin değerlendirme bir sonraki duyuruya kadar durdurulmuştur.’ Açıklamada, AİHM’nin deprem bölgesinde açılan ve başvuru süreci devam eden veya sona eren davalarla ilgili olarak taraflara bilgi vermeye devam edeceği, kesinleşen mahkeme kararlarına itiraz için verilen 3 aylık sürenin dolabileceği belirtildi. deprem bölgelerinden gelen uygulamalar için genişletilmiştir.

‘OLAĞANÜSTÜ DURUMLARDA GEÇ TALEPLER DEĞERLENDİRİLEBİLİR’

AİHM’nin bu kapsamda aldığı karar kapsamında, hükümetin deprem bölgelerinde yapılan başvurulara ilişkin görüşlerine karşın ek bilgi veya maddi tazminat ihbar süresi uzatıldı. “Sürelerin uzatılmasına ilişkin talepler olay bazında değerlendirilecek olup, Büyük Daire’ye sevk için 3 aylık sürenin genel bir uzatımı yapılmayacaktır ve istisnai durumlarda gecikmiş talepler değerlendirilebilecektir. AİHM yaptığı açıklamada.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 35. maddesi uyarınca dört ayı aşan bir genel uzatma olmayacağına işaret edilerek, AİHM’nin bu kabul edilebilirlik kriterine uygunluğu değerlendirmeye devam edeceği belirtildi. inanılmaz durumlar (DIŞ HABERLER)

babaeski-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu