Ekonomi

AK Parti 28. Dönem Milletvekili Aday Listesi YSK’ya sunuldu

AK Parti, 14 Mayıs Pazar günü yapılacak 28’inci Milletvekili Seçimi’ne katılmak için milletvekili listelerini Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) sundu.

AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz ve beraberindekiler, aday listesini YSK Genel Başkanı Ahmet Yener’e teslim etti.

Şahin, listenin teslim edilmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, aday listenin vatana, millete, AK Parti’ye ve demokrasiye hayırlı olmasını diledi.

15 Mayıs’ta genel merkezimizde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı, meclis kümelenmemiz, teşkilatlarımız ve ittifak ortaklarımızla yeni ve keyifli bir dönemin kapısını aralayacağımıza yürekten inanıyorum. Şahin, hem kendi adaylarına hem de bu demokrasi yarışında yerini alan tüm adaylara başarılar diledi.

Yavuz, seçim takviminin de çalıştığını ve 14 Mayıs seçimlerine sayılı günler kaldığını söyledi.

600 milletvekili adayı

Sürecin iş ve süreçlerini büyük bir titizlikle yerine getirmeye çalıştıklarını belirten Yavuz, milletvekili aday listesini tamamladıklarını ve tüm illerden 600 milletvekili adayını YSK’ya sunduklarını ifade etti.

Yavuz, partinin kuruluşunda yer alan ve tüzükte yer alan arka arkaya 3 dönem milletvekilliği yapılamaz ilkesini bu kez genişleterek uyguladıklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Bu anlamda şu anki 42 milletvekilimiz 3 periyoda takıldığı için yani kesintisiz 3 periyot milletvekilliği yaptıkları için, 9 arkadaşımız aralıklı da olsa 3 periyot yaptığı için, 4 arkadaşımız olduğu için. 4 periyod aralıklı olsa da 4 periyod yap yani diğer periyodları yapmasa da 10 arkadaşımız aralıklı da olsa 5 kür yaptıkları için listelere alınmadı.

Yani tüzüğümüzdeki kuralı bu kez genişleterek 65 milletvekilimiz için 3 dönem kuralını hayata geçirdik. Mevcut milletvekillerimizden 104’ü listelerimizde yer aldı.

Dolayısıyla milletimizin değişim beklentisi karşılandı ve listelerde yüzde 65 oranında değişiklik yaptık. En genç adayımız İzmirli 18 yaşındaki Nisa Alptekin ve en yaşlı adayımız 73 yaşındaki Şamil Ayrım İstanbul 3. bölgeden adayımız oldu. Ayrıca gençler, kadınlar, engelliler ve diğerleri dahil olmak üzere hayatın her kesiminden adaylarımız var.”

Listede genel lider dahil HÜDA PAR’dan 4 kişi var

İhsan Yavuz, büyük bir titizlikle yürüttükleri çalışmada hazırladıkları listenin hem partisine, hem ülkesine hem de Cumhur İttifakı’na hayırlı olmasını diledi.

Cumhur İttifakı’nın bir basın mensubunun sorusu üzerine 4 partiyle ittifak protokolü imzaladığını belirten Yavuz, Milliyetçi Hareket Partisi, AK Parti, Büyük Birlik Partisi ve Yeniden Refah Partisi ile ittifak protokolü oluşturulduğunu söyledi.

Yavuz, vardıkları mutabakata göre her partinin kendi listesini sunacağını ancak cumhurbaşkanlığı seçiminde her partinin ortak adayının Recep Tayyip Erdoğan olacağını belirten Yavuz, “Biz bu noktadayız. Diğer partiler bazılarını verdi. Kendileri ve diğer partiler bundan böyle kendi listelerini sunacak. 4 parti de kendi listelerini sunacak. “Ortak bir adayımız var, Recep Tayyip Erdoğan. Kendisine hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

Listede başkan dahil DSP’li 3 kişi var

HÜDA PAR ve Demokratik Sol Parti’nin (DSP) ayrı bir liste vermeyeceğini ifade eden Yavuz, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“İki cumhurbaşkanı da bizim listelerimizden adaydı, nereden ve rütbeden oldukları önümüzdeki saatlerde belli olacak. Her iki cumhurbaşkanı da İstanbul’dan adayımızdı ve generalle birlikte bazı arkadaşlarımız da listelerde yer aldı. Bunun için tekrar hayırlı olmasını diliyorum.”

Bir gazetecinin HÜDA PAR’dan kaç kontenjan çıkacağı sorusuna Yavuz, “Listelerimizde genel başkan dahil 4 HÜDA PAR arkadaşımız var. Orgeneral dahil Demokratik Sol Parti’den 3 arkadaşımız var. lider de listelerimizde.” şeklinde cevaplanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu