Ekonomi

AKMİB’den Mayıs’ta 284,6 milyon dolarlık ihracat

Başta petrokimya işleri, plastik, boya, kauçuk, saflık işleri, kozmetik, ilaç, gübre, organik ve inorganik kimyasallar, medikal işler olmak üzere geniş bir alt dal yelpazesine sahip olan kimya bölümünün sanayi ve tarım sektörünün lokomotifi olduğunu vurgulayan AKMİB Lideri Saadettin Çağan, ihracat pazarlarındaki kayıpların telafisi için finansmana erişim, enflasyon, kur ve faiz istikrarı sorunlarında yaşanan sıkıntıların öncelikli olarak çözülmesini beklediklerini belirtti.

Başkan Çağan, “Kolay erişilebilir, uygun maliyetli finansman ve nakit akışı ile öngörülebilir bir ortam oluşturmak rekabet gücümüzü artıracaktır” dedi.

Türkiye’nin kimyasal elementler ve mamulleri ihracatının Mayıs ayında 2,45 milyar dolara ulaştığını, AKMİB’in bu performansı yüzde 11,6 artırdığını kaydeden Önder Saadettin Çağan, bölge ihracatını eser kümesi ve ülkeler bazında değerlendirerek, “AKMİB olarak 426’ya ulaştık. Mayıs ayında bin 533 ton. Ürünü uluslararası pazarlarda değerlendirdik.

Bu dönemde en çok ihraç ettiğimiz ürün grupları mineral yakıtlar ve madeni yağlar, plastikler ve mamulleri ile inorganik kimyevi maddeler oldu” dedi. madeni yağlar.

Bunu 48,9 milyon dolarla plastik ve mamulleri, 35,4 milyon dolarla inorganik kimyasallar izledi. Kimyevi gübreler, kauçuk ve kauçuktan eşya, sabun ve yıkama müstahzarları artefakt kümelerinde ihracat hacmimizi artırdık.

Mayıs ayında en çok ihracat yaptığımız ülkeler sıralamasında 57 milyon dolarla Romanya ilk sırada, 26,5 milyon dolarla Güney Afrika Cumhuriyeti ikinci, 23 milyon dolarla İspanya üçüncü sırada yer aldı.

gungoren-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu