Haber

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanır

Türkiye’de asgari ücrete yapılan zamda gözler bugün yapılacak toplantıya çevrildi. Yeni asgari ücretin toplantının ardından açıklanması bekleniyor. 7 milyondan fazla çalışan, bugün saat 14:00’te (CET) toplanacak olan Taban Fiyat Tespit Komisyonu’na yöneldi.

İlk toplantısını 7 Aralık’ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde yapan Kurul, 14 Aralık’ta ikinci kez toplandı.

Asgari ücretteki artışın bugün yapılacak üçüncü toplantıda netlik kazanması bekleniyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bugün yapılacak toplantıda asgari ücret konusunda uzlaşmaya varılabileceğini söyledi.

Dün Bayburt’ta bazı temaslarda bulunan ve esnafı ziyaret eden Alım, “Yarın (20 Aralık) asgari ücret komisyonumuz toplanacak. Toplantıdan sonra inşallah uzlaşma noktasını buluruz, değerlendirip karara varırız” dedi. İşverenlerimizin ödeyebileceği ama işçilerimizin rahat nefes alabileceği bir rakama ulaşacağımızı düşünüyorum” diye konuştu.

Öncelik olarak çalışanların ve dar gelirlilerin korunmasına önem verdiklerini kaydeden Bakan Alım, “Geçtiğimiz dönemde asgari ücreti aritmetik olarak yüzde 80’in üzerinde artırdık. Yetti mi, yetmedi mi? Bugün yeniden tartışıyoruz” .

Kim neyi talep ediyor?

Komisyonda personel kesimini temsil eden TÜRK-İŞ, Açlık ve Yoksulluk Sınır Araştırması’nın Kasım ayı sonu açlık verisi olan 7 bin 785 lira üzerinden müzakerelerin başlamasını talep ediyor. Ayrıca TÜRK-İŞ, refah payının ve satın alma gücünün enflasyona karşı korunması gerektiğini vurgulamaktadır.

İşveren kesimini temsil eden Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), taban fiyat rakamını paylaşmamakla birlikte, esas olarak işçi ve patronları dikkate alan istikrarlı bir taban fiyat istiyor. TİSK, 2023 yılında da asgari fiyat patronu esasına uyulmasını talep ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu