Haber

Atatürk Üniversitesi hayvan sağlığı hizmetlerini besicilerin ayağına götürüyor

Atatürk Üniversitesi, Hayvan Hastanesi Gezici Hizmet Aracı ile Erzurum kırsalındaki besicilere sıhhat hizmeti sunmaya devam ediyor.

Üniversitenin Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü tarafından desteklenen ve Veteriner Fakültesi işbirliğinde yürütülen “Erzurum Kırsalında Yetiştirilen Çiftlik Hayvanlarında Görülen Hastalıkların Araştırılması” projesi kapsamında, akademisyenler ile öğrenciler, hizmet aracıyla kırsal mahalleleri dolaşıyor.

Talepler doğrultusunda İlçe Tarım Müdürlüğü ile koordineli olarak kırsal mahallelere giden grup, hayvanlarının genel sıhhat taramalarını yapıyor.

Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Kısmı Lideri Dr. Öğretim Üyesi Uğur Ersöz, durumu güzel olmayan vatandaşlara yardımcı olmak ve öğrencileri hastaya ulaştırmak ismine her hafta kent kırsalını ziyaret ettiklerini söyledi.

Projenin üç yıldır devam ettiğini belirten Ersöz, “Şu ana kadar birçok köy gezdik. Köylülerden olumlu tepkiler alıyoruz. İmkanı olmayan veya ulaşım sıkıntısından dolayı hayvan hastanesine gelemeyen vatandaşın ayağına doktor ve hizmet geldiği için çok memnun oluyorlar.” dedi.

Öğrencilerden Ravzanur Baltacı, okulda gördükleri dersleri gezici klinikle köylerde uygulamalı olarak öğrendiklerini anlattı.

Yarbaşı Mahalle Muhtarı Aytekin Ateş de hayvanlarını fiyatsız muayene eden akademisyenlere teşekkür etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu