Ekonomi

Avrupa borsaları yüzde 0,3 artışla açıldı

İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,3 artışla 7.343 puana, İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 0,3 artışla 27.812 puana, İspanya’da IBEX 35 endeksi yüzde 0,1 artışla 9.025 puana, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,1 artışla 9.025 puana yükseldi. yüzde 0 arttı. 6.906 puanda ve 0,3 değer avantajına sahip. Euro/dolar paritesi şu anda önceki kapanışın yüzde 0,2 altında 1,0560 seviyesinde seyrediyor.

Dün Eylül ayında yüzde 4,3 olan Euro Bölgesi’nde yıllık enflasyon, Ekim’de son iki yılın en düşük seviyesi olan yüzde 2,9’a geriledi. Euro Bölgesi ekonomisi bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,1 oranında küçüldü. Analistler, bölgede enflasyondaki yavaşlamanın Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) politika adımlarıyla uyumlu olduğunu kaydederek, bölge ekonomisindeki sınırlı daralmanın yumuşak iniş olasılığını artırdığını ve risk iştahını beslediğini belirtti.

Öte yandan İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) yarın vereceği faiz kararının yatırımcıların odağında olduğunu belirten analistler, bankanın politika faizini sabit tutacağının kesin olduğunu ifade etti.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bugün açıklayacağı para politikası kararları ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları öncesinde küresel hisse senedi piyasalarında olumlu bir eğilimin gözlemlendiğini ve İsrail-Filistin arasındaki dalgalanmanın yarattığı volatilitenin arttığını belirtti. çatışma ve Japon varlıkları devam ediyor.

Analistler, son dönemde açıklanan bir dizi makroekonomik bilginin ekonominin hala sıcak olduğuna işaret etse de bankanın politik faiz oranını sabit tutacağının kesin olduğunu, Fed’in Aralık ve Ocak aylarındaki adımlarına ilişkin faiz artırımı olasılığının da yüksek olduğunu ifade etti. bir olasılık olmaya devam ediyor.

Analistler, bugün ABD’de Fed’in faiz kararı ve Powell’ın konuşmalarının yanı sıra ADP özel sektör istihdamı, ISM imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ve JOLTS açık pozisyon bilgileri ile İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin haber akışının da artacağını belirtti. takip edilmeli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu