Yaşam

Başkan Arda: “Kadınlar ayağa kalkın, Cumhuriyet’e sahip çıkın”

Başkan Arda: “Kadınlar ayağa kalkın, Cumhuriyet’e sahip çıkın”
Cumhuriyetin kadınlar için önemini kadın öyküleri üzerinden anlatan “Güle güle Cumhuriyet” oyununun sahnelendiği etkinlikte konuşan Önder Halil Arda, “Günümüzde en çok kadınların sesinin duyulması gerekiyor. Kadınların ayağa kalkması ve sahip çıkması gerekiyor.” Cumhuriyet” dedi.

Gaziemir Belediyesi’nin Cumhuriyetin ilanının 100. yıl dönümü nedeniyle düzenlediği dört günlük kutlama etkinlikleri, “Güle güle Cumhuriyet” oyununun sahnelenmesiyle başladı. Tiyatro Tatavla oyuncuları, Selim İleri’nin yazdığı oyunu Eraslan Sağlam yönetimindeki Atatürk Kültür Merkezi’nde sahneledi. Cumhuriyeti kurma mücadelesinde canlarından, bireysel özlemlerinden ve hayallerinden vazgeçen Halide Edip, Afife Jale, Latife ve Fikriye adlı dört kadının hikâyesini anlatan oyun, seyirciyi tarihi bir yolculuğa çıkarıyor. Türk kadınının özgürlük mücadelesine tarihi karakterler aracılığıyla tanıklık eden seyirciler, oyunun sonunda gözyaşlarını tutamadı.

“Biz buradayız, o çiçeklerin solmasına izin vermeyeceğiz”
Oyunun sonunda sahneye çıkan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, “10. 90 yıldır Yeni Yıl Marşını büyük bir coşkuyla söylüyoruz. Peki o marşta neden bu kadar coşku var hiç düşündünüz mü? Çünkü cumhuriyetin kazanımlarını 10 yılda yaşayarak çok iyi anlayan insanlar o kadar güzel kutladılar ki, 90 yıla rağmen o marştaki coşku hala yüreklerimize dokunuyor. Cumhuriyetin en değerli başarılarından biri kadınlara hak ettiği değeri vermektir. Bugün en çok kadınların sesinin duyulması gerekiyor. Kadınların ayağa kalkıp cumhuriyete sahip çıkması gerekiyor. 10. yılına marş besteleyen bu ülke, sessizce 100. yılına giriyor. Ama biz buradayız. “İzmir dağlarındaki çiçeklerin solmasına izin vermeyeceğiz” dedi.
Etkinlik, oyuncuların ve izleyicilerin hep birlikte İzmir Marşı’nı söylemesiyle sona erdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu