Yaşam

“Bu güzel körfezde yine yüzeceğiz”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı “Yaşayan Koy” seferberliği ile her geçen gün daha da saflaşan İzmir Körfezi’nde biyolojik çeşitliliği yansıtan su altı fotoğraf standı açıldı. Standın açılışında konuşan Lider Soyer, 11 milyar liralık bütçeyle çok büyük bir çalışma yürüttüklerini belirterek, “Bu güzel körfezde yine çocuklarla yüzeceğiz, eğleneceğiz ama inanıyorum. daha da bu şehrin marka değerini dünyadaki marka değerini yükselteceğiz” dedi.

İZSU Genel Müdürlüğü ve İzmir Planlama Ajansı (İZPA) iş birliğinde hazırlanan “Yaşayan Körfez Sualtı Fotoğraf Sergisi”nin açılışını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yaptı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer, İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu, İZDOĞA İdare Meclisi Başkanı İnanç Eken, önceki dönem İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sırrı Aydoğan, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, esnaf ve Konak Metro İstasyonu’ndaki açılış töreni. İzmir halkı katıldı.

“50 yıl önceki gibi yine körfezde yüzeceğiz”

İzmir Körfezi’nde yaşayan deniz canlılarının fotoğraflarından oluşan ve körfezin biyolojik zenginliğini gözler önüne seren stant açılışında konuşan Önder Tunç Soyer, “1970’lerin başıydı, Konak’ın arkasında sular köpürüyordu. -Karşıyaka vapuru maviydi. Üçkuyular ve Güzelyalı’da yüzerdik. Hızlı yapılaşma, çarpık kentleşme dediğiniz ne varsa 50 yılda Körfez’i yerle bir ettik. Göreve geldiğim gün mecliste ’50 yıl önceki gibi yine bu koyda yüzeceğiz’ dedim. Bu inançla çok önemli yatırımlar yaptık. İnanılmaz bir yatırım süreci başladı. Bir yandan yağmur suyu ve kanalizasyon kanalları ayrıştırılıyor, diğer yandan balçık ve çamur toplanıyor, diğer yandan arıtma tesisinin 1., 2. ve 3. fazları yenileniyor, büyük bir çalışma yapılıyor. yeni drenaj kanalları Bugün gördüğümüz fotoğraflar da bize o çalışmanın meyvelerini gösteriyor. Yani aslında büyük bir umut kıvılcımı veriyor. Ve inanıyorum ki o ilk gün de söylediğimiz gibi yine çocuklarla bu güzel körfezde yüzeceğiz, eğleneceğiz ama dahası bu şehrin marka değerini dünyadaki marka değerini yükselteceğiz.”

Koku şikayetlerinde bir yılda yüzde 90 azalma

Önder Soyer, “Kokuyu büyük ölçüde bitirdik” diyerek, “Şöyle ifade edeyim; Geçen yıldan bu yana aldığımız şikayetleri karşılaştırdık ve koku şikayetlerinin yüzde 90 oranında azaldığını gördük. Bu da iyiye işaret, bu da başka bir umut kıvılcımı. Dolayısıyla doğru yolda yürüdüğümüzü görüyorum. Bu umudu uyandıran ve bunu mümkün kılan tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

“Körfezimiz Yaşayan Koy”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in körfez araştırmalarındaki liderliğinin meyvelerini vermeye başladığını belirten sualtı fotoğrafçısı Murat Kaptan, “Uzun yıllardır iç körfez başta olmak üzere dört mevsim dalış yapıyorum. Bu dalışlar sırasında biyolojik çeşitliliği artan ve her geçen gün temizlenen bir körfezle karşılaştığımı büyük bir memnuniyetle belirtmek isterim. Koyumuz yaşayan bir koy. İzmir Körfezi’nin yüzer körfez olması için gece gündüz çalışan, bu projede bana güvenen ve her zaman desteğini esirgemeyen değerli Önderimiz Tunç Soyer’e teşekkür ederim. Bu bilimsel çalışmaya sanatsal bir değer katabildiğim için mutluyum.”

“Swimable Bay” hedefine yakınlık

4 Eylül’e kadar açık kalacak stant, arıtma tesislerinin performansının gözlemlenmesi ve biyolojik izleme amacıyla Bostanlı, Konak, İnciraltı, Sahilevleri, Narlıdere, Bostanlı, Konak, İnciraltı, Sahilevleri, Narlıdere’ye açık olacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü Çevre Koruma Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen “İzmir Körfezi Oşinografik İzleme Projesi” kapsamında körfezdeki çeşitlilik. Güzelbahçe, Urla, Mordoğan, Foça ve Seferihisar’da yapılan dalışlar sonucunda elde edilen su altı fotoğraflarından oluşmaktadır.

Koyda yaratıklar var

Living Bay Sualtı Fotoğrafları Sergisi’nde, yalnızca berrak denizlerde yaşayabilen horozlar, denizatları, tüplü kurtlar, deniz tavşanları gibi birçok canlının yumurtlama anında Körfez’de ilk kez fotoğraflanan fotoğrafları yer alıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu