Ekonomi

Bundesbank 43 yıl sonra ilk kez zarar açıkladı

Bundesbank Lideri Joachim Nagel, bankanın 2022 raporunu Frankfurt’ta düzenlediği basın toplantısında kamuoyuna sundu.

Geçen yılki 172 milyon avroluk zarar, risk karşılıkları ile dengelenirken, Bundesbank raporu, faiz oranlarının yükselmeye devam etmesi ve olağan dışı yüksek enflasyonun bilançodaki tahvillerin değerini düşürmesi nedeniyle önümüzdeki yıllarda kaybın daha da artacağını öngörüyordu.

Geçen yılki kaybın Bundesbank’ın 1979’dan bu yana ilk kaybı olması dikkat çekici.

Nagel, geçen yılki kaybın ve bankanın önümüzdeki yıllardaki faydalarındaki iyileşmenin, son birkaç yılın harika genişletici para politikasının sonucu olduğunu söyledi.

“Artık sıkı para politikasına ihtiyaç var”

“Fiyat istikrarını zamanında sağlamak için artık sıkı bir para politikası gerekiyor” diyen Nagel, bu bilanço yükleri içerse bile bunu yapmak zorunda olduklarını ve bununla baş edebileceklerine işaret etti.

Nagel, 19 Ekim 2022’de Bundesbank’ın artan faiz oranları nedeniyle zararla karşı karşıya kalabileceğini ancak yıllardır oluşturdukları risk provizyonlarının şimdilik bu zararı karşılayabilecek durumda olduğunu söyledi.

2010 ile 2019 ortası arasında Bundesbank, karından federal bütçeye yaklaşık 25 milyar avro aktardı. Geçen yıl söz konusu kayıpla birlikte Almanya’nın federal bütçesinde gelir kaybı yaşanacak.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Euro ülkelerinin ulusal merkez bankaları, ekonomiyi canlandırmak ve Kovid-19 salgınının ekonomi üzerindeki etkilerini hafifletmek için son yıllarda milyarlarca dolarlık tahvil alım programları başlattı.

ABD’deki yüksek getirilerden etkilendi

Bundesbank’ın net faiz geliri, Fed’in faiz artırımlarının AMB’den önce başlaması nedeniyle ABD’deki yüksek getirilerden de etkilendi.

ECB ana faiz oranlarını birkaç ayda 5 kat artırırken, finansal piyasalarda belirleyici olan mevduat faizi şu anda yüzde 2,5 seviyesinde.

ECB lideri Christine Lagarde, Mart ortasındaki faiz toplantısı için son dönemdeki yüzde 8,6’lık enflasyon oranını dikkate alarak 50 baz puanlık artış öngördü.

seydisehir-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu