Haber

Demirtaş’tan HDP ve 6’lı masaya “ortak aday çıkar” mesajı

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, avukatı aracılığıyla Fransız haber ajansı AFP’nin sorularını yanıtladı.

Daha önce yaptığı açıklamada HDP’nin kendi adayını göstermesini destekleyen Demirtaş, AFP’ye verdiği yanıtta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a muhalefetin orta aday çıkarması gerektiğini söyledi:

“Ortak bir adayın desteklenmesinden yanayım. Bu aşamada HDP’nin kendi adayını çıkarması daha olası görünüyor. Ancak HDP ile müzakere yoluyla varılabilecek bir uzlaşma sonucunda aday çıkaracak bir aday çıkar. Kürtler de dahil olmak üzere Türkiye’nin tüm muhalefetini temsil eden adaylar hala aday gösterilebilir.”

“DEMİRTAŞ, CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞINI REDDETTİ”

Öte yandan HDP’den yapılan yazılı açıklamada, dün bir heyetin Demirtaş’ı ziyaret ederek cumhurbaşkanı adaylık teklifini reddettiği belirtildi:

“Heyetimiz dün (26 Ocak) Edirne Cezaevi’nde siyasi rehin tutulan eski Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş ile cumhurbaşkanı adaylığı hakkında görüştü. Görüşmede Demirtaş heyete teşekkür ederek hukuki durumunu bildirdi. adaylığa uygun olmadığını ve bu konuda partisinin gereğini yapacağını belirterek, çalışmaları destekleyeceğini vurguladı.

Emek Özgürlük İttifakı’nın adayı olarak ortaya çıkacak ismin arkasında duracağını belirten Demirtaş, seçim kampanyasını sürdürmekte ve parti ile en verimli şekilde çalışmakta kararlı olduğunu bir kez daha dile getirdi.

Parti yönetimimiz de kendisine bu yaklaşımından dolayı teşekkür ederek, ortak çalışmanın faydasına olan uzlaşıyı pekiştirdi.”

HDP: HENÜZ ADAYLARIMIZI BELİRLEMEDİK

Fransa merkezli Euronews kanalına konuşan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, HDP’nin kendi adayını belirlemek için çalıştığını söyledi. “Adayımızı henüz belirlemedik ama yoğun bir çalışma var. Farklı parçalardan ve bileşenlerden isimler geliyor. Şu anda gerçekten adayımızı seçmiş değiliz”dedim.

KAYNAK: HABER7

haber-posof.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu