Teknoloji

Devrimsel bir hidrojel, sudaki mikroplastikleri temizlememizi sağlayabilir

Araştırmacıların yeni geliştirdiği bir hidrojel, mikroplastikleri sudan güvenli bir şekilde çıkarmanın yeni bir yolunu sunabilir. Nanoscale’de yayınlanan çalışma, bu zararlı, küçük plastikleri içme suyumuzdan uzaklaştırmanın yeni yollarını bulmanın önemini vurguluyor.

Bu hidrojel, küçük plastikleri sudan emebiliyor ve bunların okyanuslardan ve diğer su kütlelerinden daha kolay uzaklaştırılmasını sağlıyor.

Mikroplastiklerin canlılara karşı ne kadar tehlikeli olabileceği daha önceki pek çok çalışmada açık bir şekilde belgelenmiş bir durum ve bu küçük plastik parçalarının içme suyunda bile fazlasıyla bulunduğuna dair çok sayıda rapor bulunuyor. Ancak şimdiye kadar bu plastik parçacıklarını tamamen kaldırmanın kusursuz bir yolunu bulamadık.

Hindistan Bilim Enstitüsü (IISc) araştırmacılarının geliştirdiği yeni hidrojel, yalnızca mikroplastikleri sudan uzaklaştırmak için etkili bir yöntem olarak değil, aynı zamanda gerektiğinde tekrar tekrar kullanılabilecek sürdürülebilir bir yöntem olarak da tasarlandı.

Phys.org’un açıkladığına göre bu malzeme, benzersiz bir iç içe geçmiş polimer ağından oluşuyor. Bu sayede, plastikler, metaller vb. çeşitli kirletici maddeler hidrojele bağlanabiliyor ve daha sonra UV ışık ışınlaması kullanılarak bu bağ bozulabiliyor.

Bu yöntem sayesinde, göller ve okyanuslar da dahil olmak üzere Dünya’daki su kütlelerinin kalitesini oldukça iyi bir şekilde arttırmak mümkün olabilir. Bilim insanları daha önce bu küçük plastikleri ortadan kaldırabilecek filtreleme sistemleri geliştirmeyi denemişti ancak bu sistemler genellikle küçük parçacıkların birikmesi nedeniyle tıkanıyordu ve bir süre sonra verimsizleşiyordu.

Ancak bu yeni hidrojelin bağları oluşturabilmesi ve doğru şartlar altında tekrar bozabilmesi, tıkanma ve verim kaybetme endişesinin olmadığı anlamına geliyor. Şimdi ise araştırmacılar, bu yöntemin ölçeğini büyütmeye ve uygun bir şekilde kullanılabileceği bir cihaz geliştirmeye çalışıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu