Haber

Dışişleri Bakanı Fidan, Yunan mevkidaşı Irapetritis ile düzenlediği ortak basın toplantısında şunları söyledi: (2)

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye ile Yunanistan arasında diyalog kanallarının ve üst düzey temasların canlanmasının olumlu bir gelişme olduğunu belirtti.

Fidan, bakanlıktaki görüşmesinin ardından düzenlediği ortak basın toplantısında Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Yerapetritis ile konuştu.

Meslektaşı Yerapetritis ile çok çeşitli konularda verimli bir görüş alışverişinde bulunduklarını belirten Fidan, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli deprem sonrasında uzatılan yardım eli için Yunan hükümetine ve halkına bir kez daha teşekkür ettiğini ifade etti.

Fidan, son dönemde Yunanistan’da yaşanan orman yangınları nedeniyle meslektaşına “geçmiş olsun” dileyerek, “Komşumuz Yunanistan’ın yardımına her zaman hazır olduğumuzu bir kez daha ifade etmek isterim.” söz konusu.

Türkiye ile Yunanistan ilişkilerinde yeni ve olumlu bir döneme girildiğine işaret eden Fidan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Lideri Kiryakos Miçotakis’in geçtiğimiz ay Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta düzenlenen NATO zirvesinde buluştuğunu hatırlattı.

Bakan Fidan, Erdoğan-Mitsotakis’in iki ülke arasındaki ilişkilerin olumlu bir atmosferde ele alınması ve sorunların yeni bir perspektiften çizilmesi gerektiği konusunda mutabakata vardığını ve bu konuda dışişleri bakanlarına görev verdiğini kaydetti.

İki ülke liderlerinin NATO zirvesinde Yerapetritis ile yaptıkları görüşmede tartıştıkları konuları takip ettiklerini belirten Fidan, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkileri kapsamlı bir şekilde gözden geçirdiklerini ve önümüzdeki yol haritalarını incelediklerini söyledi. aylar.

Fidan, Erdoğan ve Miçotakis’in iki hafta sonra New York’ta yapılacak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu marjında ​​yer alacağını, ekim ayında Yunanistan’da dışişleri bakan yardımcıları düzeyinde siyasi istişareler ve ortak eylem planı toplantılarının yapılacağını ifade etti. iki ülke.

Önümüzdeki dönemde güven artırıcı tedbirlerin ve istişari toplantıların yapılmasının gündemlerinde olduğunu belirten Fidan, Yüksek Düzeyli İşbirliği Kurulu’nun 5’inci toplantısını yıl sonunda cumhurbaşkanlarının başkanlığında Selanik’te yapmayı beklediklerini kaydetti. iki ülkeden.

Türkiye ile Yunanistan arasında diyalog kanallarının ve üst düzey temasların canlanmasının olumlu bir gelişme olduğuna işaret eden Bakan Fidan, “Meslektaşımla bunu sürdürme yönündeki ortak irademizi teyit ettik. Sorunların karşılıklı olarak çözüleceğine olan inancımızı yineledik. iki komşu ve müttefik arasında yapıcı diyalog.” dedi.

Türkiye olarak Doğu Akdeniz bağlamında her zaman adil paylaşım unsurunu savunduklarını vurgulayan Fidan, “Meslektaşlarımla da Kıbrıs konusunda görüş alışverişinde bulunduk. Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin görüşlerimiz nettir. İki garantör ülke olarak bu konuyu görüşmeye devam edeceğiz.” terimleri kullandık.

Ticari ve ekonomik bağlantıların geliştirilmesi için atılabilecek adımları görüştüklerini kaydeden Fidan, bu konudaki ortak eylem planının sorunsuz işleyişinden de memnuniyet duyduklarını söyledi.

Bakan Yardımcılarının gelecek ay Yunanistan’da “Ortak Eylem Planı” kapsamındaki gelişmeleri ele alacaklarını belirten Fidan, “Turizm alanında iş birliğimizi artırmak da gündemimizde. Etkin olmasını beklediğimizi ilettik. FETÖ, PKK ve DHKP-C gibi terör örgütleriyle mücadelemizde komşumuzun işbirliği.” söz konusu.

(Bitti)

evciler-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu