Ekonomi

Dünya Bankası’ndan “kayıp 10 yıl” uyarısı

Dünya Bankası Pazartesi günü yayınladığı bir raporda, politika yapıcılar işgücü arzını, üretkenliği ve yatırımı artırmak için tezli girişimlerde bulunmazlarsa, ortalama potansiyel küresel ekonomik büyümenin 2030 yılına kadar yılda yüzde 2,2’ye düşeceğini söyledi. Bu durumun dünya ekonomisi için “kayıp bir on yılı” başlatacağı kaydedildi.

Raporda, potansiyel gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) büyümesinde beklenen geniş tabanlı yavaşlamayı tersine çevirmedeki başarısızlığın, dünyanın iklim değişikliğiyle başa çıkma ve yoksulluğu azaltma becerisi üzerinde derin etkileri olacağı belirtildi.

“Sürdürülebilir sektörlere yatırımı artırma, ticaret maliyetlerini düşürme, hizmetlerdeki büyümeyi artırma ve işgücüne katılımı artırmaya yönelik ortak çabalar, potansiyel GSYİH büyümesini yüzde 0,7 ila yüzde 2,9’a kadar artırabilir.”

Dünya Bankası Baş Ekonomisti Indermit Gill yaptığı açıklamada, “Küresel ekonomi için kayıp bir 10 yıl yaklaşıyor olabilir” diyerek, çalışmayı teşvik eden, verimliliği artıran ve yatırımı hızlandıran politikaların bu eğilimi tersine çevirebileceğini sözlerine ekledi.

Raporda, COVID-19 salgını ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgali de dahil olmak üzere son birkaç yıldaki krizin yaklaşık otuz yıllık sürdürülebilir ekonomik büyümeye son verdiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu