Haber

Hawaii’deki yangında ölü sayısı 96’ya yükseldi

ABD’nin Hawaii eyaletine bağlı Maui adasında çıkan orman yangınlarında hayatını kaybedenlerin sayısı 96’ya yükseldi. Bölgede arama çalışmalarının devam ettiği açıklandı.

Reuters haber ajansının haberine göre Maui adasında devam eden orman yangınları, 1960 yılında 61 kişinin hayatını kaybettiği Hawaii’de meydana gelen en ölümcül doğal afet oldu. 453 kişiyi öldüren 1918.

‘HALA YAKINLARIMIZI ARIYORUZ’

Maui adasındaki yangınlardan sağ kurtulanlardan 38 yaşındaki Akanesi Vaa, yangınlardan nasıl kurtulduklarını anlattı. 15, 13 ve 9 yaşlarındaki üç çocuğuyla birlikte eşiyle birlikte çitten atladıklarını, yolda yardım isteyen yaşlı bir kadının kendisine bakması için bir bebek doğurduğunu anlattı. Akanesi Vaa, 13 Ağustos Pazar günü katıldığı törende, hanım ve eşinin de çitten atlayarak yangından kurtulduklarını belirterek, “Bugünün mesajını çoğumuzun duymaya ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Bütün bu küller güzelliğe dönüşecek. Lahaina’nın on kat daha güçlü döneceğini biliyorum.”

Hawaii Valisi Josh Green Cumartesi günü düzenlediği basın toplantısında, arama kurtarma çalışmaları sırasında yeni cesetler bulundukça can kaybının artabileceğini söyledi. Yakınları yangın alanında kaybolan Heather Baylosis isimli şahıs, Instagram hesabından yaptığı paylaşımda, “Eşimin anne ve babasını arıyoruz. İnsanlar yaşıyor ama yaşadıklarından dolayı dengelerini kaybetmişler. umudunu Kaybetme.”

MAUI ADASI ‘FELAKET BÖLGESİ’ İLAN EDİLDİ

Hawaii’de devam eden orman yangınlarıyla ilgili açıklama yapan ABD Başkanı Joe Biden, yangınlardan etkilenenlere tazmin edileceğini belirtti. Biden, yangın nedeniyle Maui adasını ‘afet bölgesi’ ilan etti. (DIŞ HABERLER)

haber-besiri.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu