Yaşam

Hayvanların Dillerini Kesen ve İnsan Derisini Balon Gibi Şişiren Çam Kese Böceklerine Dikkat!

Yolda yürürken, piknik yaparken ya da köpeğinizi gezdirirken rastlayabileceğiniz sempatik tırtıl görünümündeki bu böceğin bir adı var: çam kese böceği. Ayrıca sandığınız kadar masum değil…

Uzaktan zararsız görünen bu hayvan insan vücuduna temas ettiğinde zehirlenebiliyor, vücut şişip yansıma gösterebiliyor. Meraklı evcil hayvanlarınızın diline değiyorsa, bölgeyi kurutabilir ve yolabilir bile. İşte bu minik böcekler hakkında tüm bilinmeyenler…

Sokakta yürürken karşınıza çıkabilecek bu görseldeki sevimli tırtıllar çam kese böceğidir. Ama sandığınız kadar sevimli değiller…

Çam kesesi böcekleri, pullu kanatlı bir atık türü olarak Thaumetopoeidae familyasına aittir. Özellikle Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde yaygın olarak görülen bir böcek türüdür.

Bu böcekler kızılçam ve karaçam ağaçlarında sürünebilir. Ama bu bakışa aldanıp ona dokunmasına izin verme!

Çünkü Akdeniz Bölgesi’ndeki çam kese böceğinden sonra görülen Akdeniz çam kabuk böceği ağaçların kurumasına bile neden olabilmektedir.

Yani insanoğluna olduğu kadar ormana da zararlı bir hayvandır.

Bu tırtılların üzerinde “ayna tüy” dediğimiz küçük beyaz tüyler, insanlarda ve diğer hayvanlarda alerjiye neden olabilir.

Özünde, bu tüyler güçlü bir alerjendir ve bu nedenle cilt ile temasından kaçınmak gerekir.

Ülkemizde özellikle şubat sonu ve mayıs ortasında yoğun olarak görülen çam kese böceği şu sıralar sosyal medyanın gündeminde.

Evcil hayvanlarınızın bu böceklerle temas etmemesine dikkat edin, paylaşımda bulunan bir kullanıcı, bu hayvana dokunduğu için arkadaşının dilinin bir kısmının kaybolduğunu belirtti.

Böceğe dokunmadığı halde köpeğinin de ağzındaki zehrin boynuna sürülmesinden dolayı şişlik, kızarıklık ve kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlar gösterdiğini ifade etti.

Bu böcekler zararsız gibi görünseler de hastanelere kaldırılabilecek ciddi hastalıklara neden olabilirler.

Başka bir kullanıcı, çok sevdiği arkadaşının başına gelen örnek bir hikayeyi paylaştı.

Böceklere dokunduğu için dili ağrıyan ve kanser olan bir can dostumuz daha ?

Kullanıcılar, bu böceklerin özellikle Antalya çevresinde insanları hastaneye kaldırdığından bahsediyor.

Çevrenizde bu hayvanlara rastlarsanız dikkatli olun!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu