Ekonomi

IMF’nin 2 numaralı isminden büyüme yorumu

IMF Başkan Yardımcısı Gita Gopinath, Bloomberg’e yaptığı açıklamada küresel büyümeye ilişkin daha iyimser mesajlar verdi.

Gopinath, Çin ekonomisinin dışa açılmasının dünya için iyi bir haber olduğunu belirterek, Çin ekonomisindeki toparlanmanın tüm dünyaya yayılacağını söyledi.

Gopinath, IMF’nin küresel büyüme iddialarını üç kez düşürmesinin ardından Ocak ayı sonunda yayınlanacak küresel ekonomi raporunda önemli bir revizyon olmayacağını kaydetti.
Gopinath, 2023’ün de zorlu bir yıl olacağını ancak küresel büyümenin yılın ikinci yarısından sonra artacağını ve en kötüsünün görülmeyeceğini kaydetti.

Zürih’te ABD ile Çin’in yakınlaşmasının ve ikili temasların dünya için de önemli olduğunu ifade eden Gopinath, ABD’nin bir an önce borç tavanını yükselterek sorun olmaktan çıkarması gerektiğini söyledi.

Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, dün Davos’ta yaptığı konuşmada büyümeye ilişkin olumlu görüş bildirerek, Kovid-19 olaylarının bu yıl zirve yaptığını ve Çin ekonomisindeki büyümenin artık pandemi öncesi seviyelere döneceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu