Haber

İngiliz polisi 34 yıl sonra futbol faciası için özür diledi

Polis Koleji ve Ulusal Polis Şefleri Kurulu (NPCC), 1989’da İngiltere’de 97 Liverpool taraftarını öldüren izdiham için 34 yıl sonra özür diledi.

İngiltere’de 15 Nisan 1989’da Nottingham Forest ile Liverpool arasında oynanması planlanan FA Cup yarı final maçı öncesi Hillsborough Stadyumu’nda izdiham çıktı, 97 kişi hayatını kaybetti, 766 kişi yaralandı. 2017 yılında yayınlanan ‘Hillsborough Aileleri Raporu’nda bu facianın polis hatalarından kaynaklandığı belirtildi. Söz konusu ihbarın ardından Polis Akademisi ve NPCC izdihamdan 34 yıl sonra özür diledi.

İTİRAZ MESAJI YAYINLANDI Polis Akademisi CEO’su Andy Marsh, trajediyle ilgili yaptığı açıklamada, “Polis, Hillsborough faciasında kaybolanlardan ve Hillsborough faciasından bu yana geçen yıllarda derinden etkilenenlerden dolayı hayal kırıklığına uğradı. Bu kadar yanlış davrandığımız için üzgünüz. O günkü trajedinin ana nedeni polisti. “Trajedinin devam ettiğini ve etkilenenlerin hayatlarını karartmaya devam edeceğini biliyoruz.”

NPCC Lideri Martin Hewitt, “Toplu olarak, Hillsborough felaketinden bu yana yapılan değişiklikler, polisin o gün ve sonrasındaki korkunç başarısızlıklarının bir daha asla yaşanmamasını sağlamayı hedefliyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu