Haber

İngiltere Başbakanı: Göçmenleri durdurmak için her şeyi yaptık

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, yasa dışı göçmenlerin İngiliz Kanalı’ndan teknelerle ülkeye girişini engellemek için her yolu denediklerini ancak bunun işe yaramadığını belirtti. Hint asıllı Sunak, caydırıcılığı sağlamak için ‘sert’ yeni yasalar çıkarmaktan başka seçenekleri olmadığını savundu.

Sunak, sistematik olmayan göçmenlerin Manş Denizi üzerinden İngiltere’ye girişini engellemeyi amaçlayan 10 Numaralı Başbakanlık’ta bugün hükümetin açıkladığı “Yasadışı Göç Yasası” ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

SON İKİ YILDA ARTTI

Rishi Sunak, ön yüzünde “(Göçmen) Teknelerini Durdurun” sloganıyla kürsüde yaptığı konuşmada, küçük teknelerle Birleşik Krallık’a yasa dışı yollardan girenlerin sayısının son 2 yılda dört kattan fazla arttığına dikkat çekti.

Manş Denizi’ni yasa dışı yollardan geçenlerin savaş, zulüm veya hayati tehlike altındaki bir ülkeden doğrudan kaçmadıklarını savunan Sunak, bu kişilerin güvenli Avrupa ülkeleri üzerinden İngiltere’ye geldiklerini ve insan kaçakçılarına büyük meblağlar ödediklerini söyledi.

“İNGİLTERE’YE YENİDEN GİRİŞ YASAKLANACAK”

İngiltere’ye kaçak yollardan gelenlerin bu ülkede kalamayacağının altını çizen Sunak, şunları kaydetti:

“Buraya yasa dışı yollarla gelenleri tutuklayıp haftalar içinde güvenliyse kendi ülkelerine veya Ruanda gibi güvenli üçüncü bir ülkeye geri göndereceğiz. Ülkeden çıkarıldıktan sonra ülkeye girişiniz yasaklanacak. Amerika ve Avustralya’da olduğu gibi yine İngiltere. Böylece insan kaçakçılarının önüne geçeceğiz ve sonumuzu hazırlayacağız.” Kontrolü bu şekilde geri alacağız.”

“HER YOLU DENEDİK İŞE OLMADI”

Söz konusu yasa tasarısının daha önce hiçbir mevzuatta olmayan bir yasal çerçeveye imkan verdiğine işaret eden Sunak, “Bu önlemlerin ciddiyetinin tartışılacağını anlıyorum. Tek söyleyebileceğim, her şeyi denedik ve olmadı. iş.” terimini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu