Haber

Karakoçan nerede? Karakoçan ilçesinin nüfusu ve yüzölçümü nedir? Karakoçan hangi ilçeye bağlı?

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından, ElazığDeprem birçok yerde hissedildi. Elazığ Türkiye’nin Karakoçan ilçesi merak edildi. Pekala, Karakoçan nerede? Karakoçan ilçesinin nüfusu ve yüzölçümü nedir? Karakoçan hangi ilçeye bağlı? Detaylar burada…

KARAKOÇAN NEREDE?

Karakoçan, Elazığ ilinin bir ilçesidir.

Nüfus: 14.625

Alan: 1.085 km² (418 mi²)

KARAKOÇAN İLÇESİNİN NÜFUSU NE KADARDIR?

Elazığ ili Karakoçan ilçesinin nüfusu 14.625’dir.

KARAKOÇAN HANGİSİ İLE BAĞLANTILI?

Karakoçan, Elazığ ilinin bir ilçesidir. 1936 yılında ilçe olmuştur. Bugün ilçe prestiji ile 1 belde, 88 köy ve 7 mahalleye sahiptir. Karakoçan’a bağlı tek belde olan yerleşim, Sarıcan adını taşımaktadır. Sarıcan Kasabası iki mahalleden oluşmaktadır. Bunun dışında Çan ve Başyurt adlı iki bucağı vardır. 2020 yılı nüfus sonuçlarına göre toplam nüfusu 28.434 olup, bunun 14.625’i merkezdedir.

tarih

Karakoçan merkezde rastlantısal olarak tarihi değeri olan bir yerleşim birimi bulunmamakla birlikte, çevre köyler ve çevresinde tarihi değeri olan çok sayıda yerleşim birimi bulunmaktadır. Bunların başında Karakoçan ilçesi ile Mazgirt ilçesinin (Tunceli) sınırını oluşturan ve ilçeye 12 km uzaklıkta bulunan Peri Çayı üzerinde kurulmuş olan Bagin Kalesi gelmektedir. Ayrıca ilçenin birçok köyündeki tarihi kiliselerde başka eser olarak karşımıza çıkmaktadırlar.

Zengin doğal güzelliklere sahip ilçede, Peri Çayı’nın kenarında yer alan Golan kaplıcalarını her yıl binlerce kişi ziyaret ediyor. Yine ilçe merkezinde Kalecik Barajı Çam Evi, Beyaz Çeşme Mesire Alanı, Güzelbaba Ormanı yaz aylarında insanların en çok rağbet ettiği dinlenme yerleridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu