Ekonomi

Kırklareli’de Konut Satışları Yüzde 27 Düştü

TÜİK geçtiğimiz Aralık ayında konut satış istatistiklerini açıklamıştı. Bu bilgiye göre Kırklareli’de 2023 Ocak-Kasım döneminde bir önceki yıla göre yüzde 27 oranında azalma yaşandı.

TÜİK’in geçen yıl aralık ayı konut satış istatistiklerine göre Kırklareli’de yüzde 27 oranında düşüş yaşandığı belirtildi. Kırklareli için 2022 yılında satış rakamları 7 bin 620 olarak açıklanırken, 2023 yılı için 5 bin 550 konut olarak kayıtlara geçti. 2021 yılında 7 bin 587, 2020 yılında ise 8 bin 509 konut satışı gerçekleşti. Kırklareli’de geçen yıl 2022 yılına göre yüzde 27 oranında düşüş yaşandı. Yurt genelinde konut satışları Ocak-Kasım döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,9 azaldı. Kırklareli’de konut satış istatistiklerinde durum ülke geneline göre neredeyse yarı yarıya azaldı.

Son hesaplanan aya göre Kırklareli’de 2022 yılı Kasım ayında 527 konut satışı gerçekleşirken, geçen yılın Kasım ayında toplam 423 konut satışı gerçekleşti.

Satışlardaki düşüşün birçok nedeni var

Gayrimenkul danışmanı Olcay Kaya konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Kaya, bölgede yaşanan şiddetli deprem nedeniyle konut piyasalarında fiyatlarda artış yaşandığını, bu artışa karşılık satışların düştüğünü vurguladı. Kaya, “TÜİK’in açıkladığı verilere göre önceki yıllara göre bir düşüş var. Bunun bazı nedenlerinin girdi ve maliyetlerin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Bir diğer neden ise yüksek mevduat faizleri, bu da durumu etkiliyor. Yatırımcılar emlak piyasasından çekildi, paralarını mevduat hesaplarına yatırıyorlar. Bir diğer sebep ise “Asıl etken ihtiyaç sahiplerinin konut alamamasıdır. Bunun temel nedenlerinden birinin kredi yetersizliği ya da geri ödemelerin ve aylık ödemelerin çok yüksek olması olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

“Alıcı ve satıcılar çok sayıda buluşamıyor”

Konuşmasında kira fiyatlarına da değinen Kaya, kiracıların, daire sahiplerinin ve müteahhitlerin haklı olduğunu belirterek, “Asgari fiyat 11 bin 400 lira iken Lüleburgaz’da 15 bin liraya veya 20 bin liraya kiralık daireler var. lira, dairenin konumuna ve iç kısmına göre değişir. Burada daire sahibine kiracılara da hak veriyoruz. Emlak piyasasında çıkmaz var. Yeni yılda kredilerin açılmasını umuyoruz, enflasyon düşecek Düşecek ve fiyatlar gerçekten yerini bulacak. İnsanlar paralarıyla ya da borç alarak daire sahibi olacaklar ve piyasada hareketlenme olacak. Mevduat faizinden dolayı yatırımcılar bile paralarını bankaya yatırıyor. Alıcı “Biz de karşılayamıyoruz. Satıcı sayısı bizim zorlandığımız kısım burası” dedi. – KIRKLARELİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu