Haber

KKTC’den ABD’ye tepki

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Doğu Akdeniz’de görev yapan ABD 6. Filosuna bağlı USS Arleigh Burke ile bir ABD denizaltısının daha önce Kıbrıs Rum yönetimi limanlarına yaptığı ziyaretin ABD’ye örnek teşkil ettiği vurgulandı. Kıbrıs’ta dengeleri gözetmeksizin taraf tutmak.

ABD denizaltısı ve destroyerinin GKRY’nin Limasol Limanı’na yaptığı ziyaretin, “ortaklık” ile “planlı ziyaret” arasındaki ilişkilerin inandırıcılıktan uzak olduğuna işaret edilerek, şu ifadelere yer verildi:

“ABD’nin GKRY’ye askeri desteğini artırmaya devam etmesi, Doğu Akdeniz’de uzlaşma ve diplomasi yerine gerginlik ve çatışmayı tercih ettiğini ortaya koyuyor. GKRY, aldığı destekle, Kıbrıs Rum yönetimine yönelik faaliyetlerini durdurmayacaktır. Ada’da ve bölgede tansiyonu yükseltti ve artarak da devam ettirecek.

KKTC Dışişleri’nden yapılan açıklamada, ABD’nin geçen yıl Rum kesimine yönelik silah ambargosunu tamamen kaldırdığı ve Kıbrıs Rum tarafını Milli Savunma Bakanlığı bünyesindeki Ulusal Muhafız Bürosu Devlet Ortaklığı Programı’na dahil ettiği hatırlatıldı. Bu gelişmeler üzerine Kıbrıs Türk halkının güvenliğini sağlamak için gerekli tüm adımlar Türkiye tarafından atılmıştır. Gerekli müdahale ile birlikte bertaraf edileceği belirtildi.

haber-bahcelievler.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu