Ekonomi

Manisa’da Asma Yaprağı Mevsimi Açıldı

– Üzümden önce yaprağı geçim kaynağı oldu

Manisa’da asma yaprak sezonu açıldı

Manisa’da üzümün yanı sıra değerli bir geçim kaynağı olan asma yaprak dönemi başladı.

Toplanan asma yaprakları kilogramı 25 TL’den tüccara satıldı.

MANİSA – Manisa’da üzümden sonra değerli bir geçim kaynağı olan asma yaprak dönemi başladı. Kadınların topladığı bir kilo asma yaprağı 25 TL’ye tüccara satıldı.

Dünyaca ünlü kuru üzümün başkenti Alaşehir’de asma yaprağı dönemi başladı. Alaşehir’de üzüm üreticileri için önemli bir geçim kaynağı olan asma yaprağı adeta can simidi oldu. Üzüm sezonu başlamadan asma yaprak sezonunun açılması, üreticilerin ihtiyaçlarını karşılaması için ek gelir oldu. Bir kişinin ortalama 30-40 kilo yaprak toplayabildiği ve yaprağın kilogramının 25 TL’den satıldığı öğrenildi.

“Okul ihtiyaçlarımı karşılıyorum”

Alaşehir Emine Elem Kayacık İlköğretim Okulu 7. sınıf öğrencisi Ümmü Çakır, okul ihtiyaçlarını karşılamak için yaprak topladığını belirtti. Kitap masraflarımı çıkarıyorum.” dedi.

Üzüm üreticisi Bekir Şahal, bağdan topladığı yaprakları yaprak toplama merkezine getirip önce sandığa koydu, sonra tarttı ve topladığı yaprakları sattı. Bekir Şahal, “Alaşehir’in sarma sultaniye yaprağı şu anda 25 TL’den alınıyor. Bu yaprak mevsimin ilk erkenci yaprağı, asma yaprağı bağcıların can simidi. Aileler evin ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. iyi gelir.” dedi.

Alaşehir’in farklı yerlerinde kurulan satın alma merkezlerinden alınan asma yaprakları Ankara, İstanbul gibi büyük şehirler başta olmak üzere Türkiye’nin birçok bölgesine gönderiliyor. Asma yaprağı da bu dönemde yurt dışına ihraç edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu