Teknoloji

Metropollerde Çöp Sorununa Yapay Zeka Çözümü

Nesnelerin İnterneti (IoT) alanında Türkiye’nin ilk 10 firmasından biri olan Gesk Teknoloji’nin Akıllı Şehirler odaklı yeni kuruluşu All Teknoloji’nin çöp konteynerleri için ürettiği sensörler, metropollerdeki çöp sorununun önüne geçiyor . Trafik, koku gibi sorunları ortadan kaldırdıklarını belirten Şirket Kurucu Ortağı Mehmet Baylan, “Çöp konteynerlerine yerleştirilen IoT sensörleri sayesinde hangi konteynerin dolu, hangisinin boş olduğunu anında tespit edebiliyoruz. Bu sistem, yapay zeka ile rota optimizasyonu sağlayarak, trafik problemlerinin yanı sıra yakıt ve zamandan tasarruf sağlıyor.

YTÜ Yıldız Teknopark şirketlerinden All Teknoloji tarafından IoT teknolojisi kullanılarak geliştirilen uygulama, özellikle büyük şehirlerde çöp toplama sorununun önüne geçiyor. Duyarlı ve sürdürülebilir bir yaşam için akıllı çözümler temelinde hareket eden All Teknoloji, Türkiye genelinde belediyelerle çalışarak çöp toplama maliyetlerinde yüzde 50’nin üzerinde tasarruf sağlayan bir sistem geliştirdi. İstanbul’da da kullanılan bu sistem, yakıt tasarrufu sağlarken çöp toplama sürecini hızlandırmaya da yardımcı oluyor.

“Sahada 2.000’e Yakın Cihaz Var”

Artan nüfus ve yoğun kentleşmenin çevreye duyarlı sürdürülebilir bir yaşam için akıllı çözümlerin temelinde olduğunun altını çizen All Teknoloji Kurucu Ortağı Mehmet Baylan, ülke genelinde çalıştıkları belediyelerle çöp toplama maliyetlerinde yüzde 50 tasarruf sağladıklarını belirtti. Baylan, “Teknolojinin tamamı bir akıllı şehirler girişimidir. İlk çalışmamız akıllı atık toplama sistemi. Geliştirdiğimiz IoT sensörleri sayesinde hangi konteynerin dolu, hangisinin boş olduğunu anında tespit edebiliyoruz. Bu sayede çöp kamyonlarının sadece dolu konteynerleri toplayarak daha az yakıt harcaması ve daha az zaman harcaması sağlanmaktadır. Bu yenilikçi uygulama ile sahada 2.000’e yakın cihaz kullanıyoruz. Burada da varmak istediğimiz nokta yapay zeka ile birlikte rota optimizasyonunu daha sağlıklı hale getirmek. Örneğin sadece dolu olanları sıralamak değil, elde ettiğimiz tarihsel bilgilerle hangi çöpün ne zaman doldurulacağını tahmin etmek ve aslında bu varsayıma göre bir rota oluşturmak. Amacımız mahallelerin ya da sokakların çöplük trendlerini ortadan kaldırmak. Yani bir sokakta pazar kuruluyorsa çöp çok artıyor. Ona göre, aslında bu sistemleri öngörülebilir bir şekilde programlayabilmek ve optimize edebilmek ve insan kontrolünden tamamen çıkarmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

“Trafik ve Çevre Kirliliğinin Önlenmesi”

Sistemin hem çevreyi koruduğunu hem de şehirleri daha yaşanır hale getirdiğini belirten Mehmet Baylan, şöyle devam etti; “Bugün baktığınız zaman çöp kamyonları çok yakıt tüketen ve çok masraflı araçlar ve İstanbul gibi bir metropolde sokak ortasında bir çöp kamyonunun girmesi tüm trafiğin alt üst olması anlamına geliyor. . Yakıt ve zaman israfı gibi bir çok olumsuz durumu da beraberinde getirir. Aynı zamanda çöp kamyonunun geç gelmesi çevre kirliliği, sinek kokusu, hizmetin aksaması gibi kaosa neden olabiliyor. Diğer bir deyişle çevre kirliliğini azaltmayı da hedefliyoruz ve daha sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunmak istiyoruz. Şehirler artık pamuk ipliğine bağlı. Sistemimiz sayesinde tüm bunların önüne geçmeyi hedefliyoruz. Birçok sokakta kıyafet kumbaraları var. Bu kıyafetlerin çalınması gibi durumlar ise söz konusudur. Hangi kumbaranın dolu olduğu ve ne zaman tahsil edileceği ile ilgili durumlar için de sistemimiz hizmet vermektedir. Atık toplama bu işin değerli bir modülüdür ve öncelik verdiğimizde en değerli kısmı diyebiliriz. Daha sonra da şehirlerin sorunlarını çözecek, şehirleri akıllı hale getirecek yeni çalışmalar da üreteceğiz.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu