Ekonomi

Öğle Saatlerinde Hisse Senedi Hareketliliği: Novavax, Nvidia, Sweetgreen Kazanıyor; Moderna, Yelp Düşüyor

Investing.com — Amerika Birleşik Devletleri’nin ana hisse senedi endeksleri, Mayıs ayı için tüketici fiyatlarında beklenen artışın daha önce tahmin edilenden daha yüksek olduğunu gösteren ön rakamların açıklanmasının ardından Cuma günü hafif bir düşüş gösterdi.

Bugün Amerika Birleşik Devletleri borsalarında yaşanan bazı önemli hareketler aşağıda yer almaktadır:

 • Novavax (NVAX) hisseleri, biyoteknoloji firmasının Fransız ilaç şirketi Sanofi (SNY) ile gelecek yıldan itibaren Covid-19 aşısının üretimi konusunda işbirliği yapmak üzere bir sözleşme imzalamasının ardından %125 oranında artış gösterdi.

 • Moderna (MRNA) hisseleri, ilaç şirketinin Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi’nin solunum sinsityal virüsü aşısının ruhsatlandırılmasını kurum içindeki prosedürel gecikmeler nedeniyle Mayıs ayı sonuna kadar ertelediğini açıklamasının ardından %3 oranında geriledi.

 • Akamai Technologies (AKAM) hisseleri, bulut bilişim hizmetleri şirketinin önümüzdeki çeyrek ve 2024 yılı için beklentileri karşılamayan kazanç tahminlerini açıklamasının ardından %8 düştü.

 • Unity Software (U) hisseleri, video oyunları için yazılım geliştiren şirketin çeyrek dönem için hisse başına kazancının öngörülen rakamların altında kaldığını bildirmesinin ardından %6 oranında düşüş gösterdi.

 • Nvidia (NVDA (NASDAQ:NVDA)) hisseleri, dünyanın en büyük yarı iletken üretim şirketi ve Nvidia için önemli bir tedarikçi olan Taiwan Semiconductor Manufacturing ‘in (TSM) Nisan ayı satışlarında yaklaşık %60’lık bir artış açıkladıktan sonra piyasa açılmadan önce yapılan işlemlerde %1,2 oranında değer kazandı. TSM’nin hisseleri %3,1 oranında yükseldi.

 • Tesla (TSLA) hisseleri, Başkan Biden yönetiminin Çinli rakiplerinden gelen elektrikli araçlara ek ithalat vergileri uygulamayı değerlendirdiğine dair haberler olmasına rağmen %2 düştü.

 • Dropbox (DBX) hisseleri, çevrimiçi dosya depolama şirketinin ilk çeyrek için tatmin edici kazanç ve gelir bildirmesinin ardından %1,5 oranında yükseldi ve bu da cari çeyrek için ılımlı kazanç tahminini gölgede bıraktı.

 • Yelp (YELP ) hisseleri, işletmeler hakkında kullanıcı tarafından oluşturulan değerlendirmelerle bilinen platformun tahminleri aşan bir kar açıklamasının ardından %4 oranında geriledi, ancak gelecekteki kazançlar için beklenenden daha az umut verici bir tahmin yayınladı.

 • Sweetgreen (SG) hisseleri, salata konusunda uzmanlaşmış restoran zincirinin devam eden iş büyümesini gerekçe göstererek yıl için kazanç tahminini yükseltmesinin ardından %36 oranında arttı.

 • SoundHound AI (NASDAQ:SOUN) (SOUN) hisseleri, ses tanıma teknolojisinde uzmanlaşan şirketin piyasa beklentilerini aşan ilk çeyrek geliri bildirmesinin ardından %14 arttı.

 • Hassas aletler ve ilgili hizmetler sağlayıcısıMettler-Toledo Intl. (MTD), ilk çeyrek mali sonuçlarının konsensüs tahminlerini aşması ve şirketin yıl için kazanç tahminini artırmasının ardından hisselerinin %13,5 oranında yükseldiğini gördü.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Louis Juricic tarafından hazırlanan ek rapor

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu