Ekonomi

Prim borcu olan EYT’liler ile Bağ-Kur’lu EYT’lilerin durumu ne olacak?

Vergi ve SGK borçlarının yeniden yapılandırılması için hazırlıklara başlandı. 31 Aralık 2022 tarihine kadar oluşan SGK borçları da yeniden yapılandırma kapsamına alınacak.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Tarkan Güçlü, şunları söyledi: “Yapılandırma dediğimiz şey sigorta primleri açısından bir mesele. Mesele işverenlerin kendi borçlarını ödeme meselesi. İşverenin sigorta primleriyle ilgili borcu varsa yeniden yapılandırmaya giderek avantajlı durumda kalabilir.”dedim.

EYT nasıl borçlanır?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in EYT üyelerinin prim borçlarının yeniden yapılandırma kapsamında olmadığına ilişkin açıklamalarına değinen Zengin, şunları kaydetti:

“Sigortalı, ‘Şu kadar güne ihtiyacım var, yapılandırma kapsamında bir günü ödünç almak istiyorum’ diyemez. EYT teminatlı dediğimiz kişinin sigorta prim gün sayısını arttırma imkanları kanunda sayılmıştır.Askerlik, doğum, yurt dışı gibi borçlanma türleri.”

Prim günleri eksik olan ve borçları nedeniyle prim günleri silinen Bağ-Kur üyeleri, yeniden yapılandırma yasası ile yeni bir imkana sahip olacak. Düzenlemeyi merak eden Prof. Dr. Cem Kılıç canlı yayında beğeni topladı.

Bağ-Kur’un EYT üyeleri için yapılandırma paketinden bir sürpriz çıktı.

TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç diyor ki:

“Yapılandırmada olan şey, borcun asli kalması, gecikme cezasının artırılıp faizin silinmesi ve düşük faizle taksitlendirme veya çok daha sorunsuz imkanlarla nakit ödeme imkanının getirilmesi ve Maliye Bakanı dün açıkladı, 48 ayda bu yapılacak.

Bu da özellikle Bağkur’luların, özellikle EYT’de emekli olma hayali kuranların, prim borcu varsa o dönemin borçlarını daha düşük rakamlarla ödeyerek o günleri kazanmalarına vesile olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu