Teknoloji

Sony, Mocopi İsimli Sensörlerini Tanıttı

Meta ya da eski ismiyle Facebook’un tanıttığı Metaverse, “geleceğin dünyası” olarak tanımlanan bu sanal kozmosu geçtiğimiz yıllarda bizlerle tanıştırmıştı. Alışılmış bunun üzerine Meta ve Sony başta olmak üzere pek çok marka VR gözlüklerini Metaverse’e entegre etmek için çalışmalara başlamıştı.

Bugün ise Sony, Metaverse için geliştirdiği yeni sensörleri Mocopi’yi tanıttı. Bu küçük sensörler Metaverse için ziyadesiyle kullanışlı aygıtlar olsa da aslında teknolojinin pek çok alanında devrim yaratabilir.

Metaverse’ün sonraki adımı: Mocopi

Sony’nin bugün tanıttığı Mocopi isimli bu sensörler aslında bileklerinize, başınıza, belinize ve ayaklarınıza taktığınız küçük birer alıcı. Apple’ın AirTag’lerine benzeyen dizayna sahip olan bu aygıtlar sayesinde VR dünyasında bir kontrolcüye muhtaçlık duymadan tüm bedeninizi sanal dünyaya aktarabileceksiniz. Şayet daha evvel VR kullanarak Metaverse’e girdiyseniz yalnızca başınızın ve ellerinizin olduğunu fakat kollarınızı, gövdenizi ve bacaklarınızı göremediğinizi fark etmişsinizdir. İşte Mocopi de tam olarak bu sorunu çözmek için üretilmiş bir aygıt.

Onlarca kablo ve özel ayarlarla kullanılabilen çağdaş hareket takip aygıtlarının bilakis Apple AirTag ile çabucak hemen birebir büyüklükte olan ve yalnızca 8 gram ağırlığındaki Mocopi, rastgele bir kabloya gereksinim duymadan kullanılabiliyor. USB Type-C ile yaklaşık 90 dakikada şarj olan bu aygıtlar tam 10 saat etkin olarak kullanılabiliyor. Ayrıca bu sensörleri kullanmak için bir bilgisayara bile gereksiniminiz yok. Sony’nin Mocopi için hazırladığı taşınabilir uygulama sayesinde bluetooth üzerinden eşleştirdiğiniz sensörleri uygulamanın içindeki hazır modeller ya da kendi tasarladığınız model ile kullanabileceksiniz.

Tam bir “vücut taraması” için toplamda 6 sensör gerekiyor ve her bir sensörün fiyatı 358 dolar (6667 TL). Yani tam bir Mocopi seti almak istediğinizde cebinizden toplamda 2148 dolar (40.006 TL) çıkması gerekiyor. Mocopi sensörleri, 2023 yılının Ocak ayında satışa sunulacak.

Editörün notu: Mocopi, teknoloji dünyası için bir ihtilal olabilir

Mocopi sensörleri her ne kadar VR dünyası için kıymet taşısa da aslında tüm teknoloji dünyası için ihtilal niteliği taşıyor. Sony’nin yaptığı açıklamaya nazaran bu sensörler Unity, Unreal Engine ve AutoDesk gibi yazılımlarla da uyumlu çalışıyor. Bu da düşük bütçeli yazılımcıları ve oyun geliştiricilerinin meskenlerinde kendi “Motion Capture” sistemlerini kurmalarını sağlayacaktır. Sinema sanayisinden örnek vermemiz gerekirse çoklukla düşük bütçeli imaller makûs görsel efektler nedeniyle karşımıza hayli bizlere CGI karakterler sunabiliyor. Mocopi sayesinde bırakın düşük bütçeli sinemaları, amatör kısa sinemalarda bile profesyonel seviyede gerçekçi CGI karakterler görebileceğiz.

Ayrıca bu sistem dijital ortamdaki karakterinizin tüm uzuvlarını özgürce denetim etmenize imkan sunuyor. Yakın gelecekte Sony ve benzeri stüdyolar tarafından yapılacak optimizasyonlar ile God of Ragnarök’u ya da Skyrim’i Mocopi ile oynayabileceksiniz. Bu da daha evvel hiç olmadığı kadar gerçekçi bir oyun tecrübesini bizlere sunabilir.

Mocopi kullanım videosu

Tabii ki bu söylediklerimiz aslında Mocopi’nin var olan potansiyelinin yalnızca küçük bir kısmı. Mocopi’nin piyasaya sunulmasıyla birlikte Mocopi ile uyumlu hazırlanan birinci projeler her ne kadar beklentimizin altında kalsa da 2023 yılı içerisinde kullanıcıları tatmin edecek projeler de görebiliriz. Ayrıyeten Mocopi’nin başarısıyla hakikat orantılı olarak Meta, Samsung ve başka teknoloji devlerinden Mocopi gibisi sensörlerin tanıtıldığını görmemiz mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu