Yaşam

Tarihten Gizemli Bir Sayfa: Bir Dokunuşuyla Öldüren Kadın Suikastçılar Grubu Visha Kanya

Tarihin derinliklerine, ne ölçüde mit ne ölçüde gerçek olduğu bugün bile kesin olarak anlaşılmayan bir bayan suikastçılar kümesinin öyküsüne götürüyoruz bugün sizleri. Rivayetlere nazaran Visha Kanya ismi verilen bu bayan suikastçıların bir dokunuşu bile ölümcüldü! Gelin bu gizemin ardında olup bitenleri açıklayalım…

Kaynak: https://vitalveda.com.au/learn/visha-…

Visha Kanya bayanları üstüne tarihten kıymetli bir kaynağımız Arthashastra isimli eser.

Günümüz Hindistan’ında yer alan Maurya İmparatorluğu’nun kurucusu Çanakya’nın kaleme aldığı Arthashastra, siyaset ve devlet bilimi üstüne kaleme alınmış bir inceleme.

Arthashastra’da yazanlara nazaran hükümdarlar, rakip hükümdarları öldürmek için Visha Kanya bayanlarını sık sık kullanırdı.

Antik Hindistan’da sık sık rastlandığı söylenen bu bayanlar, hükümdarları nasıl öldürüyordu pekala?

Visha Kanya Sanskritçede “zehirli bakire” manasına geliyor.

Dönemin astroloji uzmanları, yeni doğan kız çocuklarının ileride dul kalıp kalmayacağını ön görürdü. Dul kalacağı belirlenen kızlar Visha Kanya olarak yetiştirilirdi.

Bu kızların hepsine doğumlarının sonraki günü bir damla yılan zehri verilirdi.

Sonrasında bu ritüel sık sık tekrarlanırdı. Erken yaştan yılan zehrine damla damla alıştırılarak bağışıklık kazanan kızlar, gereğince büyüdüklerinde bünyelerinde taşıdıkları zehir ile kanlı canlı silahlara dönüşmüş olurlardı.

Visha Kanyaların bir öpücüğü, onlarla girilen cinsel bağlantı, hatta vücutlarından gelen bir ter bile ölümcül olabilirdi.

Krallar, Visha Kanyaları hükümdarlığın rakiplerini cezbederek canlarını alma vazifesine gönderirlerdi.

Visha Kanya bayanlarından izlere 10. yüzyıldan bir yapıtta bile rastlıyoruz.

Aristo’nun öğrencisi Büyük İskender’e nasihatlerinden oluştuğu söylenen ‘Secretum Secretorum’ (‘Sırların Sırrı’) isimli yapıtta Aristo, İskender’e temasla öldüren kadınlara dair hikayeler anlatır.

Kitabın çok sayıda alternatif versiyonundan birinde ise bir kızı öpmeleri sonucu ölen iki kölenin hikayesi detaylı biçimde anlatılır.

Bir başka söylenceye göre Aristo, bir noktada öğrencisinin hayatını astroloji biliminin öğretilerinden faydalanarak Visha Kanya olduğunu tespit ettiği bir kadına karşı uyararak kurtarmıştır.

Aristo’nun bu mektupları hakikaten yazdığı kanıtlanmamıştır.

Ancak yalnızca Antik Hindistan değil, Antik Yunan ve Antik Roma insanlarının Visha Kanya’ya dair bilgi aktarabiliyor olması dikkate değer bir durumdur.

Büyük İskender’in geniş coğrafyalara ulaşan fetihlerinin Yunan ve Hint kültürlerini kaynaştırarak halklar ortasında paylaşılan ortak kıssalar yaratmış olmasının bunda hisse sahibi olduğu söylenebilir.

Peki insanın kendisini yılan zehrine yavaş yavaş alıştırması mümkün mü? Yanıtımız evet!

Zehirli yılanları inceleyen ABD’li herpetolog Bill Haast, yaşamı boyunca kendine yılan zehri enjekte ederek bu zehrin tıpta nasıl kullanılabileceğini araştırdı. Bunu küçük bir çocuk olduğu günlerden beri uygulayan Haast, 2011’de 100 yaşında hayata gözlerini yumdu. Ömrü boyunca toplamda 172 yılan ısırığından sağ çıkmıştı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu