Haber

Uyuşturucu sorunu vatandaşın kabusu oldu! KDV yüzde 1 olsun

BALIKESİR (İGFA) – CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, hükümetin iğne ipliğe zam telaşını devam ettiren uygulamalara ‘dur’ denmesi gerektiğini belirterek, “Ekonomik krize dönüşen krizin faturasını vatandaşa ödeyen AK Parti iktidarı. soykırım, buna bir son vermeli. Atık ekonomisinin sorumlusu vatandaş değil, devlettir” dedi.

CHP’li sarı vatandaşın sofrasına, tarlasına, giyimine, ulaşımına dair her şeyin artırıldığını, hastaların hayati ilaçlarının da bu gidişattan etkilendiğini söyledi.

Serkan Sarı, “İlaçta gıda ve su gibi hayati öneme sahip” diyen Serkan Sarı, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararnamesi ile ilaçlarda KDV oranı yüzde 8’den yüzde 10’a çıkarıldı. Vatandaşın alım gücünün hızla düştüğü bir ortamda hem SGK’ya hem vatandaşa hem de eczacılara büyük yük getiren bu artışa yüzde 30,5’lik bir artış daha eklendi. Seçim sonrası KDV’nin artmasıyla birlikte vatandaş yaklaşık yüzde 35 daha fazla ödemek zorunda kaldı. Zam vatandaşların hayatını tehlikeye atacak noktaya geldi” dedi.

Hastaların ‘zam’ ve ‘ilaç yokluğu’ kıskacında olduğunu kaydeden Milletvekili Sarı, “Geçen yıl 3 kez ilaca toplam yüzde 135 zam yapıldı. Hastalarımız için hayati önem taşıyan ilaçların tercihi vatandaşlarımız tarafından tekrar düşünülmedi.” .

İLAÇ ÜRÜNLERİNDEKİ KDV’Yİ YÜZDE 1’E İNDİRME TEKLİFİ

CHP’li Serkan Sarı’nın hazırlayarak Meclis Başkanı’na sunduğu 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin yasalaşması halinde KDV oranındaki artışa Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi de eklenecek. kronik hastalıkları için ilaç kullananlardan ayaktan tedavi görenlere kadar tüm hasta vatandaşları olumsuz etkiliyor. geri alınacaktır. Seçim sonrası KDV artışı ve ilaçlara yapılan yüzde 30,5 zam ile yaklaşık yüzde 35 daha fazla ödemek zorunda kalan vatandaşlar, bu kanun teklifinin Meclis’te kabul edilmesinin ardından bütçesinden daha az harcama yapacak.

haberboztepe.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu