Ekonomi

Uzak Doğu’da kripto para benimsemesi adına adımlar atılmaya devam ediyor

Investing.com – Uzak Doğu ülkeleri arasında bu hafta kripto ticaretini olumlu yönde etkileyebilecek kararlar alındı.

Tayland düzenleyici kurumu Bitcoin ETF ticaretine yeşil ışık yaktı

Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu bazı kural değişiklikleri yaparak ülkedeki varlık yönetim şirketlerinin ABD borsalarında işlem gören spot Bitcoin ETF’lerine yatırım yapmak için özel fonlar kurmasına izin verdi. Tayland, Ocak ayında spot ET F ticaretinin ABD’de başlamasının ardından ülkede spot Bitcoin ETF ticaretine izin verilmediğine dair bir bildirim yayımlamıştı. Ancak aradan geçen iki aya yakın süre zarfından düzenleyici kurumun bu fikrinden vazgeçtiği görülüyor.

Bangkok Post’un haberine göre Tayland SEC, yaptığı kural değişikliğinde spot Bitcoin ETF’leri dijital varlık yerine menkul olarak tanımladı. Bu kural değişikliğiyle spot Bitcoin ETF ticaretine izin veren düzenleyici kurum, bu finansal ürünler için bazı kısıtlamalar getirdi. Yapılan açıklamada bu yatırım ürünlerine sadece şirketler ve yüksek servet sahibi bireylerin yatırım yapabileceği belirtildi. Böylece bireysel yatırımcıların bu ürünlere yatırım yapması engellendi.

Spot Bitcoin ETF’lerin piyasaya sürülmesinin ardından kurumsalların bu ürünlere yoğun şekilde talepte bulunması, Bitcoin fiyatının da halving öncesi ilk defa yeni bir rekor fiyat görmesini sağladı. Spot ETF pazarının sağlıklı şekilde ilerlemesi ise Tayland gibi bu ürüne soğuk bakan ülkelerin düzenleyicilerinin de fikirlerinin değişmesine neden oldu. 

Hong Kong, sabit kripto para ihraçlarıyla sanal ortamda istişare yapacak

Hong Kong, uzun bir süredir kripto merkezi olma hedefine sahip bir ülke olarak önümüzdeki dönemlerde geniş çaplı kripto düzenlemesine ışık tutmak adına sabit kripto para ihraççıları için sanal alan kurdu.

Hong Kong Para Otoritesi, sanal alanın başlatılmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, hükümetin Hong Kong’da itibari para temelli sabit paralar ihraç etmekle ilgilenen endüstri oyuncularına denetleyici beklentiler sunmasına yardımcı olabileceğini söyledi.

Daha önceki gelişmelerde HKMA ve Finansal Hizmetler ve Hazine Bürosu Aralık ayında ortaklaşa bir istişare başlattı ve tüm sabit kripto para ihraççılarının HKMA’dan bir lisans alması gerektiği önerisinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu