Teknoloji

Üzerinden Uzun Bir Zaman Geçmesine Rağmen Bisiklet Kullanmayı Neden Unutmuyoruz?

Hafızamız az önce okuduğumuz telefon numarasını, birkaç gün önce tanıştığımız kişinin adını, hatta dün akşam ne yediğimizi hatırlamıyorken. Yıllardır yapmadığımız bir şeyi nasıl hatırlayabildiğimizi hiç merak ettiniz mi?

Görünüşe göre beynimizin çeşitli bölümlerinde farklı türden anılar depolanıyor ve bu anılar aynı zamanda nasıl bir hafızamız varBize bir kapı açıyor.

Sahip olduğumuz uzun periyodik hafıza, bildirimsel ve prosedürel olarak ayrılmıştır.

Bildirimsel bellek bilinçli olarak geri çağrılabilir ve hayatımızdaki tüm gerçek olayları kapsar. Prosedürel hafızayı hatırlayamayız ve sıklıkla düzenli olarak yaptığımızmarifet ve eylemlerden oluşur.

Bir rutinin veya eylemin uzun süreli belleğe yerleşmesi uzun zaman alır, ancak bir kez gerçekleştiğinde, o eylem bizim eylemimizdir. bilincimizin dışında gerçekleşirve bu yüzden ona çok fazla odaklanmamız gerekmiyor.

Örneğin bisiklete binmek istediğimizde dengeyi sağlamak, pedallara basmak ve kolun pozisyonunu ayarlamak için birden fazla hareketi aynı anda kontrol etmeye çalışmalıyız.

Yine birebir mantıkla ilk defa araba kullanmayı öğrenmeye çalışırken tüm dikkatimizi toplama ihtiyacı hissederiz. Bununla Bisiklete binmeyi ve araba kullanmayı öğrendikten ve pratik yaptıktan sonraO zaman bu kadar büyük bir odaklanmaya ihtiyacımız olmayacak.

Çünkü bütün bunlar gerekli tekrarları yaptığımızda uzun süreli hafızamıza geçmiş olacak. Zaman içinde bu yolculukları yaparken, en sevdiğimiz müzikle sohbet etmek ve şarkı söylemek için aynı anda birden fazla görevi yerine getirebileceğimizi fark ediyoruz.

Bu noktada devreye giren bir diğer kavram da sahip olduğumuz kas hafızasıdır.

Bir tür işlemsel hafıza olan kas hafızasının merkezi, adının aksine kaslarda değil beyindedir. İlk aşamada beynimiz istenilen görevi yerine getirmek için daha etkin çalışır ancak uygulama yapıldıkça ve bu aktivite tekrarlandıkça zamanla görevi başarıyla yerine getirmeye daha az odaklanırihtiyacı var.

Bazı araştırmacılar kas hafızası terimini ” zombi ajanları ” olarak anılır. Bunun nedeni, biz farkında olmadan beynimizde makul bir görevi yerine getirebilen casuslara atıfta bulunmaktır.

Her gün düzenli olarak işe araba veya bisikletle gittiğinizi ve bir sabah yola çıktığınızda kafanızın karıştığını ve dikkatinizin dağıldığını hayal edin. Canınızı sıkan kandan bir an olsun kurtulduğunuzda, her zamanki gibi işe gitmek için sürmeye başladığınızfark edeceksin

Aslında burada devreye giren şey, kas hafızasının sadece rotayı hatırlamanın yanı sıra araba ve bisiklet sürmekten daha fazlasını da yapabilmesidir.

Farkında olmadan aklınız farklı yerlerde olsa bile Şerit değiştirecek, korna çalacak veya yüzünüzü artıracak veya azaltacaksınız. Özetle anlatmak istediğimiz, bu tür bir hafızanın sadece aktif olarak uyguladığımız görevler için gelişmediğidir.

Bir hareketi ne kadar uzun süre uygular ve tekrarlarsak, o hareket hafızamıza o kadar sağlam yerleşir ve aradan yıllar geçmesine rağmen bu hareketler hafızamıza kazınır. kalıcı hafızamızda kalır.Geriye döndüğümüzde tüm bunlar dün gibi tazeliğini koruyor.

Kaynaklar:Bilim ABC, Bilimsel Amerikan, Bilim Odağı

sandikli-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu