Yaşam

Afrika’dan Getirilen Maskelerdeki Derin Sembollerin Anlamları ve Avrupa Sanatına Etkileri Nelerdir?

Dünya’da yaşamın başlangıcı sayılan Afrika’da en yaygın sanat dalı kullandıkları maskelerdi. Peki Afrika’yı yıllarca sömüren Batılı ülkelerin sanatında Afrika maskelerinin yeri neydi? Gelin, Afrika’dan getirilen maskelerin çağdaş sanatı nasıl etkilediğini birlikte keşfedelim.

Kaynak:https://www.thecollector.com/how-did-…

Afrika’dan Batı ülkelerine taşınan maskeler sadece kültürel olarak pahalı değil, aynı zamanda birçok farklı sosyal geleneği de yansıtıyor. Ayrıca bu gizemli maskelerin Avrupa sanatı üzerinde büyük etkisi olmuştur.

Bu maskeler sadece dekoratif değil, aynı zamanda derin anlamlar ve semboller içerir.

Bu eserlerdeki estetik maliyet ve teknikler Batı kültürlerinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Aslında Afrika eserleri olmasaydı günümüz sanatının çok farklı bir imaja sahip olacağını söylemek yanlış olmaz.

Afrika maskeleri genellikle soyut ve abartılı figürler içerir. Bu figürler ve abartılı formlar her zaman sembolik bir anlam taşır.

Örneğin Chowke kabilesinin Pwo maskeleri erkekler tarafından takılır ve abartılı burnu ve şiş gözleri ile doğum yapan bir hanımın hızını simgeler. Ayrıca bu maske doğum ve merhamet ifadesi olarak da kullanılmaktadır.

Bu maskeler Avrupa’ya getirildiğinde anlamlarının bir kısmını yitirdiler. Buna rağmen korunmuş sembolik ve üslup ifadeleriyle günümüz sanatını etkilemeye devam ediyorlar.

Avrupa’daki birçok sanatçı, eserlerinde Afrika maskelerindeki figür ve sembollerden etkilenmiştir. Örneğin Afrika kültürünü yaşatmak isteyen Wilfredo Lam, Kübizm akımından yararlanarak bu maskelerdeki sembolleri eserlerinde kullanmıştır.

Mark Shaw, Wifredo Lam, Havana 1950 © Mark Shaw mptvimages.com

Afrika maskelerini eserlerinde kullanan bir diğer sanat akımı da muhtemelen Amerikan kültüründe büyük yeri olan ve Afrika halkının kültürünü ve acılarını yansıtmayı amaçlayan Harlem Rönesansı üyeleridir.

Jacob Lawrence ve Aaron Douglas gibi birçok sanatçı eserlerinde Afrika sembollerini kullanmış ve Afrika kültürünü yaşatmayı amaçlamıştır.

Jaboc Lawrence, Sara Krulwich/The New York Times

Afrika Maskelerini eserlerinde kullanan bir diğer sanatçı ise Lonnie Holley. Sanatçı, “Afrika Maskesi” adlı çalışmasında, Afrika’dan getirilen, gelir düzeyi düşük ve koşulları düşük insanların sanayi sektörüne girişini simgeliyor.

Lonnie Holley, ‘Afrika Maskesi’, 2004 Metropolitan Museum of Art, New York

Ayrıca Afrika’dan getirilen maskeler, soyut imgeleri ve güçlü sembolleriyle 1910’dan beri Avrupa’daki birçok sanat akımını ve sanatçıyı etkilemektedir.

Bunun en bariz örneği, Kübizm akımının Afrika maskelerini andıran abartılı ve soyut yüzlerdir.

Düşüncelerinizi yorumlara bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu