Haber

Bakan Özhaseki: “Yerinde dönüşüm projesi için e-Devlet üzerinden son bir saatte toplam 200 başvuru geldi”

Bakan Özhaseki: “Yerinde dönüşüm projesi için e-Devlet üzerinden son bir saatte toplam 200 başvuru geldi”

HATAY – Hatay’da 22 adet yerinde dönüşüm ofisi açan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Yerinde dönüşüm projesi için son bir saat içinde e-posta yoluyla toplam 1.200 başvuru geldi. Devlet.”

Hatay’daki depremin yaraları sarılmaya devam ediyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katılımıyla 22 adet yerinde dönüşüm ofisi açıldı ve Emek Mahallesi’nde kentsel dönüşüm temel atma töreni gerçekleştirildi. Temel atma törenine il protokolü ve vatandaşlar katıldı. Programda konuşan Bakan Özhaseki, Türkiye’nin deprem ülkesi olduğuna değinerek, “Burada dönüşüm ofisimizin açılışını yapıyoruz. Emek ve Aksaray mahalleleri Bir gerçeği hep birlikte kabul edelim Bu ülke depremler diyarı Himalayalardan. Alplere başlangıç.Gelecek için her türlü önlemi alalım ve hayatı böyle yaşayalım inşallah.Son depremde 680 bin konut 170 bin konut İş yeri depo gibi değerli varlıklarımızdan oluşan bir ekip ahır tamamen yok oldu.Hepimizin 850 bin civarında bağımsız birim yapması gerekiyor.Demesi kolay 850 bin bağımsız birim ama burada 50-100 metre uzunluğunda bir tane yapmaya çalışın.sizin için ne kadar zor olduğunu göreceksiniz. bu yaklaşık altı yeni şehrin inşa edileceği anlamına geliyor. Bunlar da kolay işler değil. Doğal olarak inşallah bunu hep birlikte yapacağız” dedi.

“Allah izin verirse bir yılda çok konut bitireceğiz”

Bakan Özhaseki, TOKİ tarafından 180 bin konutun ihalesinin yapıldığını, 1 yıl içinde çok sayıda konutun inşaatının tamamlanacağını bildirdi. Kimse bundan paniğe kapılmasın. Her zamanki rezerv alanlarında bulabildiğimiz yerlere binlerce konut inşaatına başladık. Yani TOKİ ile binlerce konutun inşaatına başladık. Yani 180 bin civarında yapım ihalemiz yapıldı. Birçok yerde inşaatlar hızla devam ediyor. Ama öte yandan bir gerçekle karşı karşıyayız. Öncelikle özellikle 850 bin konutumuzun rezerv alanımız yok. Hatay’ı düşünün. Ağır hasarlı, yıkılmış veya yıkılacak 294 bin civarında yapımız var. Hepsini tek bir yere taşıyalım dediğimizde size göre orada ne var. Maalesef böyle geniş bir alan yok. Yerde bir sorun yoksa herkes yerinde. hala evlerini dönüştürmek istiyorlar. Bu nedenle kendi aramızda epeyce toplantılar yaptık. Son olarak Adıyaman, Hatay, Malatya, Kahramanmaraş ve Gaziantep’e gelen tüm arkadaşlarımızı, bu bölgelerin belediye başkanı olan 114 arkadaşımızı bakanlığımıza davet ettik. Kendilerine ‘Yerde bir sorun yoksa, biz size destek olsak, yerinde dönüştürmek ister misiniz?’ dedik. ve gördüğümüz manzara şuydu; Herkes yerinde dönüşüm istiyor. Herkes kendi mahallesinde kalmak istiyor, daha sağlam ve daha sadık evler yapılırsa burada huzur içinde yaşarız diyorlar. Bunun için bir program hazırladık. Ortalama bir metrekare inşaat maliyeti ne kadar olur diye düşündük ve aldığımız ilke kararı şu oldu; 100 metreye 500 bin lira hibe, aynı zamanda 500 bin lira kredi. Yüz metreden büyük ise kredi büyüklüğü 700 bin liraya çıkıyor. 150 metreden büyük ise 800 bin liraya kadar kredi vermeye devam edeceğiz. 250 bin liradan başlayan işyerlerine 250 bin lira hibe ve 500 bin lira kredi vermeye devam edeceğiz. Arkadaşlar kredinin ödeme süresi 2 yıl ödemesiz, ardından 10 yıl faizsiz geri dönüş. Yani ayda ortalama üç bin liraya yakın ödeme yapacak bir kardeşimiz borcunu ödemiş olacak. Üç yılda, beş yılda, yedi yılda ödeyin. Üç bin liralık bir paranın bir ayda önemli bir rakam tutmayacağını ve sizi üzmeyeceğini biliyoruz. Büyük fedakarlıklar yaparak bu bölgeleri ayağa kaldırabilmek adına bu projeyi başlatıyoruz.”

Yerinde dönüşüm projesine 1 saat içinde bin 200 başvuru yapıldığını belirten Bakan Özhaseki, “E-devlet üzerinden son bir saatte bin 200 başvuru oldu arkadaşlar. Evet vatandaş inandı. Allah razı olsun. Onlar da bizim sözümüze güvendiler Bismillah dediler işe gittiler Başlayacaklar Hatay’da yerler var ama bazı yerler var Burada da ev yapmayacağız Yerde olmayan yerler varsa yataklara uygun orada da inşaat yasağı olacak.Biz arkadaşlarken bundan sonra tolerans olmayacak.Başladığımız bu projeye çok şükür.İlgi çoktu ve bugün hep diyerek başlıyoruz. birlikte bismillah.Artık bina dönüşüm ofislerimize gelip aklınıza takılan her soruyu sorabilir ya da e-Devlet üzerinden Alo 181 hattından tüm soru ve sorunlarınıza cevap bulabilirsiniz.

pursaklar-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu