Haber

Çin, Japonya’yı Nükleer Kirlilik İçeren Suyu Güvenli Bir Şekilde Bertaraf Etmeye Çağırdı

BEİJİNG, 12 Kasım (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Cuma günü yaptığı açıklamada bir sefer daha Japonya’yı nükleer maddelerle kirlenmiş su konusunu bilimsel, açık, şeffaf ve güvenli bir şekilde bertaraf ederek ilgili tüm tarafların meşru endişelerini gidermeye çağırdı.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ajansın teknik görev gücünün, Japonya’nın nükleer kontamine suyu Fukuşima Daiichi nükleer santralinden Pasifik Okyanusu’na borularla nakletme planının kapsamlı güvenlik incelemesini sürdürmek için 14-18 Kasım tarihleri arasında Japonya’yı ziyaret edeceğini duyurdu.

Sözcü Zhao Lijian günlük basın brifinginde hususla ilgili bir soruya cevap olarak, Çin’in IAEA’nın ve teknik vazife gücünün çalışmalarını desteklediğini söyledi. Çin, misyon gücünün tarafsızlık, adalet ve bilim unsurlarına bağlı kalacağını, IAEA’nın nükleer güvenlik standartlarını sıkı bir şekilde uygulayacağını ve kirlenmiş suyun bertaraf edilmesiyle ilgili mutlak güvenliği sağlayacağını umduğunu söyledi.

Zhao, “Japonya, IAEA’nın teknik misyon gücü tarafından yapılan incelemeye tam olarak dayanak olmalıdır” dedi.

IAEA’nın çalışma grubu değerlendirme ve incelemeyi tamamlamamış ve uluslararası toplumun endişeleri henüz etkili bir şekilde çözülmemiş olsa da Japon tarafı yine de tahliye planını onayladı ve bir oldu bitti yaratmak amacıyla tahliye boru hattının yapımını hızlandırdı.

Zhao, “Bu, kurumların ve teknik çalışma kümelerinin otoritesini baltalıyor ve milletlerarası topluma ve Japon halkına karşı son derece sorumsuz bir tutum” dedi.

Sözcü şöyle konuştu: “Çin bir defa daha Japon tarafını tüm tarafların yasal kaygılarıyla yüzleşmeye, komşuları ve ilgili milletlerarası kuruluşlar da dahil olmak üzere paydaşlarla tam olarak istişare etmeye ve deniz ortamını ve tüm ülkelerdeki insanların sıhhat ve besin güvenliğini korumak için nükleer kirlilik içeren suyu bilimsel, açık, şeffaf ve inançlı bir formda tahlile kavuşturmaya çağırıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu