Haber

Ordu’nun kuş cenneti Hoynat Adası böyle görüntülendi

Ordu’nun kuş cenneti Hoynat Adası böyle görüntülendi

ORDU – Türkiye’de, zirveli karabatak kuşlarının yuva yaptığı iki bölgeden biri olan ve çift gümüş martıların yaşadığı Ordu’nun Perşembe ilçesindeki ‘Hoynat Adası’ ziyaretçilerin beğenisini kazanıyor.

Tepeli karabatak kuşlarının yuva yaptıkları iki yerden birisi olduğunu bilinen Hoynat Adası’nda, geçen yıllarda 90 çift zirveli karabatak ile 250 çift gümüş martının yaşadığı tespit edildi. Kuşların ömür alanı olduğu için girişlerin yasak olduğu ada, kuş gözlemciliği açısından da ehemmiyet teşkil ediyor.

Yapılan etraf düzenleme çalışmalarının akabinde ziyaretçilerin beğenisi arttı

Geçen yıllarda, denizciler tarafından depo ve sığınak olarak kullanıldığı da bilinen ada ‘Önemli Kuş Alanı’ seçildiği için, burası kuşların doğal ömür alanı olarak bırakılmış. Ada etrafında Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Perşembe Belediyesi tarafından yapılan etraf düzenlemeleri ve güzelleştirme çalışmalarının akabinde ziyaretçilerin ilgi noktalarından biri olma özelliğini de taşıyor. Tabanı doğal taşlarla kaplanarak oluşturulan seyir terasına yerleştirilen ada için seyir dürbünleri, ziyaretçilerin kuş müşahedesi yapmasına imkan sağlıyor, adayı gözlemlemek için vilayet dışından gelenler dahi oluyor.

“Ordu’yu çok sevdik”

Seyahat için Kastamonu’dan Ordu’ya gelen ve Hoynat Adası’nı ziyaret eden Gülhan Uluay, “Ordu’yu çok beğendik ve severek geziyoruz. Burası çok hoş ve mutlu kaldık” dedi.

Faruk Uluay, “Ordu çok hoş, yeşili ve tabiatı çok hoş. Kentin tüm hoşluklarını görmek istiyoruz. Buraya üçüncü gelişim ve çok seviyoruz” şeklinde konuştu.

“Bu tiplerin korunması lazım”

Ahmet Safa Çağan ise “Hoynat Adası yeşil ve mavinin buluştuğu nokta. Ailelerin rahatlıkla gelip görebilecekleri bir yer. Soyu tükenme tehlikesi olan kuşların korunma altına alınması lazım. Bu çeşitlerin kaybolmaması lazım” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu