Haber

Hindistan Dışişleri Bakanı İngiltere’yi ziyaret etti

Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar, İngiltere ziyareti kapsamında ülkenin yeni Dışişleri Bakanı David Cameron ile bir araya geldi.

Jaishankar, X sosyal medya platformunda Cameron ile görüşmesine ilişkin bir gönderi paylaştı.

Cameron’ı Dışişleri Bakanı olarak atanmasından dolayı tebrik eden Jaishankar, görüşmede ülkelerinin “stratejik ortaklığının tam potansiyeline ulaşması” konusunu görüştüklerini belirtti.

Batı Asya’daki durum, Rusya-Ukrayna Savaşı ve Hint-Pasifik bölgesine ilişkin konulara değindiklerini belirten Jaishankar, Cameron ile yakın çalışmaya istekli olduğunu belirtti.

Jaishankar ayrıca İngiltere Savunma Bakanı Shapps ile de görüştü

Bakan Jaishankar, X ile ilgili diğer paylaşımında ise İngiltere Savunma Bakanı Grant Shapps ile de görüştüğünü belirtti.

Ülkelerinin savunma ve güvenlik alanlarında iş birliğini artırmayı görüştüklerini belirten Jaishankar, Shapps ile küresel güvenlik konularına ilişkin görüşlerini paylaştıklarını kaydetti.

Bakan Jaishankar’ın 11 Kasım’da başlayan İngiltere ziyaretinin 15 Kasım’da sona ermesi bekleniyor.

Eski İngiltere Başbakanı Cameron yeni Dışişleri Bakanı oldu

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, görevden alınan İçişleri Bakanı Suella Braverman’ın yerine ülkenin yeni İçişleri Bakanı oldu.

Ülkede 7 yıldır siyasetin dışında kalan eski Başbakan Cameron, Dışişleri Bakanlığı’nda boşalan görevi devralarak aktif siyasete geri döndü.

Cameron başbakanlıktan istifa etti

İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık’ta 2016 yılında yapılan referandum, 1973 yılından bu yana üyesi olduğu AB’den ayrılma (Brexit) kararıyla sonuçlandı.

Ülkede 23 Haziran 2016’da yapılan referandumda halkın yüzde 52’si Brexit lehine oy kullanmış, ardından İngiltere’nin AB’den ayrılmaması yönünde kampanya yürüten Başbakan Cameron istifasını sunmak zorunda kalmıştı.

Cameron, 2020 yılına kadar görev yapması gereken Başbakanlık görevini İçişleri Bakanı Theresa May’e devretti ve eylül ayında milletvekilliği görevinden istifa ederek 50 yaşında emekli oldu.

haberbaglar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu