Haber

Pakistan Cumhurbaşkanı 6 Kasım’da genel seçim yapılmasını önerdi

Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, Seçim Konseyi’ne 6 Kasım’da genel seçim yapılmasını önerdi.

Ulusal basında yer alan haberlere göre Alvi, Seçim Komisyonu Başkanı Sikandar Sultan Raja’ya yazdığı mektupta genel seçimlerin 6 Kasım’da yapılmasını önerdi.

Ancak Raja, Alvi’nin teklifine şu anda yanıt vermedi.

Pakistan’da genel seçimlerin ne zaman yapılacağına ilişkin tartışmalar devam ederken, diğer yandan Seçim Komisyonu ile Cumhurbaşkanlığı Ofisi arasında seçim tarihini açıklama yetkisinin kimin olduğu konusunda anlaşmazlık yaşanıyor.

Pakistan Seçim Komisyonu’ndan 17 Ağustos’ta yapılan açıklamada, bu yıl genel seçimlerin planlandığı gibi yapılamayacağı duyuruldu.

Erteleme kararına ilişkin açıklamada, seçim bölgelerinin yeni nüfus sayımına göre yeniden düzenlenmesi gerektiği ve bu sürecin Eylül ayında başlayıp 14 Aralık’ta sona ereceği belirtildi. Bu sürecin ardından ek 90 gün süre tanınacağı vurgulandı. genel seçimler için gerekli.

Seçim Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre ülkede genel seçimler Mart 2024’ten önce yapılamayacak.

Son genel seçimler 25 Temmuz 2018’de yapıldı

Pakistan’da son genel seçimler 25 Temmuz 2018’de yapılmış ve İmran Han hükümeti göreve başlamıştı.

Pakistan Parlamentosu’nda 10 Nisan 2022’de yapılan inanç oylamasında İmran Han hükümeti 174 “hayır” oyu ile düştü.

Ülkede 3 dönem başbakanlık yapan Navaz Şerif’in kardeşi Şahbaz Şerif, 11 Nisan 2022’de Meclis’te yapılan seçimde 174 oy salt çoğunluk ile Başbakan seçildi ve Ağustos ayına kadar ülkeyi yönetti. 2023.

Ülkeyi genel seçimlere kadar yönetecek geçici hükümetin Başbakanı Anvarul Hak Kakar, 14 Ağustos 2023’te yemin ederek görevine başladı.

altinordu-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu