Ekonomi

Portekiz, konut krizi nedeniyle ‘Altın Vize’yi sonlandırdı

Portekiz, ülkedeki konut kriziyle başa çıkmak için ağır bir önlem paketi açıkladı.

Buna göre tartışmalı ‘Golden Visa’ uygulamasına son verilirken, Airbnb’de yeni lisans alımları ve diğer kısa süreli kiralama başvuruları yasaklandı.

Konut uzmanları, ülkedeki düşük maaşların, zengin yabancıları yatırıma teşvik eden politikaların ve turizme dayalı bir ekonominin, yerel halkın yıllarca konut kiralamasını veya satın almasını zorlaştırdığına inanıyor. Portekiz’deki yüzde 8,3’lük enflasyon oranının konut sorununu daha da kötüleştirdiğini belirten uzmanlar, 2022’de sadece Lizbon’da kiraların yüzde 37 arttığını söyledi.

Portekiz Başbakanı Antonio Costa, Perşembe günü Lizbon’da düzenlenen kabine toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, gayrimenkul spekülasyonlarıyla başa çıkmak için “yeni altın vizelerin verilmesini kaldıracağını” duyurdu.

Costa yaptığı konuşmada, krizin artık sadece en savunmasızları değil tüm aileleri etkilediğini belirterek, en az 900 milyon avroya (962,19 milyon dolar) mal olan önlemlerin ne zaman yürürlüğe gireceğinin kesin olmadığını sözlerine ekledi.

korgun-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu